سخنگوی وزارت کشور:

سیاست خارجی و سیاست داخلی دو روی یک سکه هستند

سیاسی

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اینکه سیاست داخلی و خارجی با یکدیگر ارتباط وسیع، عمیق و تنگاتنگ دارند، اظهار کرد: رابطه سیاست داخلی و خارجی دوسویه بوده و این دو بر یکدیگر تأثیرگذارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسینعلی امیری در نشست مشترک استانداران سراسر کشور و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با بیان اینکه سیاست داخلی و خارجی دو روی یک سکه هستند، افزود: در جهان امروز که کشورها به سمت جهانی شدن پیش می‌روند،‌ سیاست خارجی اهرمی برای افزایش قدرت ملی است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اکنون حتی کشوهای در حال توسعه هم برای پیشبرد منافع خود از سیاست خارجی استفاده می‌کنند و شاید به همین دلیل هم سیاست خارجی را ادامه دهنده سیاست داخلی می‌دانند.

امیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در واکاوی ریشه معضل رشد پایین اقتصادی کشور، توجه به سیاست خارجی جایگاه ویژه دارد، اظهار کرد: در کنار عیوب ساختاری دولتی بودن اقتصاد،‌ وابستگی به نفت، فربه شدن دولت، بی‌ثباتی سیاست‌های مالی و پولی باید به نقش سیاست خارجی هم اشاره کرد. در سند چشم‌انداز 20 ساله تعامل سازنده با دنیا مطرح شده و رئیس جمهور هم تأکید کرده‌اند که تعامل سازنده با دنیا از لازمه‌های توسعه در کشور است.

سخنگوی وزارت کشور در ادامه افزود: ما باید تصویرسازی مناسبی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور ایجاد کنیم و سفرا باید از ظرفیت‌های کشور مطلع باشند.

وی در پایان گفت: با توجه به اینکه راهبرد سیاست خارجی ما تعامل سازنده با دنیاست، باید به این پرسش پاسخ دهیم که این راهبرد در سیاست داخلی چگونه باید توسط وزارت کشور و استانداری‌ها تحقق یابد و همچنین برای تحقق اقتصاد مقاومتی تعامل استانداران با کشورهای همسایه، خاورمیانه، آسیای میانه و آسیای شرقی، ‌شمال آفریقا و سایر کشورها چگونه قابل تعریف است؟

انتهای پیام

کد N1021988