اشتون کارتر اعزام نیروهای آمریکایی بیشتر به سوریه را ممکن دانست

آمريكا

چند روز پس از آنکه کاخ سفید اعلام کرد، رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه استقرار یگان کوچکی از نیروهای عملیات ویژه در سوریه را صادر کرده، رئیس پنتاگون تاکید کرد، اگر آمریکا بتواند نیروهای محلی تواناتر و ماهرتری را برای همکاری در مبارزه با داعش پیدا کند، قطعاً نیروهای آمریکایی بیشتری به سوریه اعزام خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری ای.بی.سی نیوز گفت: اگر گروه‌های بیشتری را پیدا کنیم که به مبارزه با داعش تمایل داشته و ماهر و با انگیزه باشند، نیروهای آمریکایی بیشتری به سوریه اعزام خواهیم کرد. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا تمایل خود را در این مورد نشان داده و من نیز قطعاً به ایشان توصیه می‌کنم در شرایط مذکور این کار را انجام دهد اما برای این کار باید نیروهای محلی ماهر و با استعداد داشته باشید. این مساله کلیدی برای پیروزی پایدار محسوب می‌شود.

علی‌رغم بیانیه‌های اوباما در سال 2013 میلادی مبنی بر اینکه نیروهای زمینی آمریکایی را در سوریه مستقر نمی‌کند، کاخ سفید ماه گذشته میلادی اعلام کرد، تقریباً 50 نیروی عملیات ویژه در سوریه مستقر خواهند شد.

کارتر در ادامه مصاحبه گفت: کاری که این نیروها در سوریه انجام می‌دهند این است که برای نیروهای محلی یعنی ترکیبی از کردها، سوری‌ها و عرب‌ها که می‌خواهند با داعش مبارزه کنند، امکانات لازم را فراهم کنند. در نتیجه این گروه کوچک اما بسیار زبده قصد دارد تمامی قدرتی که آمریکا دارد از نظر اطلاعاتی، قدرت هوایی و غیره را به کار گرفته تا به این نیروهای محلی با انگیزه، ماهر و با استعداد کمک کند و این چکیده‌ای از کل استراتژی ماست. ما باید داعش را شکست دهیم. ما این گروه تروریست را شکست خواهیم داد. قلب داعش در سوریه و عراق است.

اگرچه ماموریت اصلی این نیروهای عملیات ویژه آمریکایی که در سوریه مستقر می‌شوند، توصیه و کمک به گروه‌های مخالفان سوری ویژه است، اما ممکن است شرایط سربازان آمریکایی را وادار کند تا وارد ماموریت‌های جنگی شوند. به طور مثال ماه گذشته میلادی در عراق جایی که نیروهای آمریکایی نقش مشاور را ایفا می‌کنند، سرگروهبان جاشوآ ویلر در جریان حمله‌ای کشته شد.

کارتر گفت: ماموریت ویلر انجام حمله نبود. ماموریت او پشتیبانی از این حمله بود. اما هنگامی که دید وضعیت رو به وخامت است، وارد عمل شد. در نتیجه این بخشی از دستورات ماموریتش نبود بلکه نشانه‌ای از شجاعت شخصی‌اش بوده است. ما آنها را به جای خطرناکی اعزام می‌کنیم و ممکن است شرایط به یک ماموریت جنگی تبدیل شود.

انتهای پیام

کد N1021973