شکست حزب نخست وزیر هند در انتخابات ایالت بیهار

نخست وزیر هند در انتخابات پارلمانی محلی در ایالت بیهار که یکی از فقیرترین و بزرگترین ایالت‌های این کشور است متحمل شکست شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، با ادامه شمارش آرا در انتخابات پارلمانی ایالت بیهار مشخص شده که حزب ملی‌گرای هندو متعلق به نارندرا مودی، نخست وزیر هند توانسته از مجموع 243 کرسی مجمع ایالتی تنها 58 کرسی را کسب کند اما در مقابل ائتلاف احزاب منطقه‌ای رقیب توانسته 160 کرسی به دست بیاورد.

مودی در پیامی توئیتری نوشت که این پیروزی را به رقیبانش تبریک گفته است.

نارندرا مودی انتخابات محلی بیهار را تبدیل به آزمونی برای محبوبیتش کرد و در جریان حدود 30 تجمع انتخاباتی به رای‌دهندگان وعده داد تا میلیاردها دلار را برای توسعه ایالت بیهار که در آن دو سوم مردم به برق دسترسی ندارند اختصاص دهد.

شکست نخست وزیر هند در این انتخابات همچنین شکستی برای طرحش به منظور اجرای اصلاحات اقتصادی مهم از طریق پارلمان ملی که در آن حزب حاکم بهاراتیا جاناتا از اکثریت برخوردار نیست است.

انتخابات مجمع‌های ایالتی در هند نه فقط از این جهت که رهبرانی ایالتی قدرت زیادی دارند بلکه به این دلیل که احزاب کرسی‌هایی را در مجلس علیای هند به دست می آورند حائز اهمیت است. مودی در انتخابات بیهار با ائتلافی غیرمنتظره از دو تن از رهبران محلی یعنی نیتیش کومار، سر وزیر این ایالت و لالو پراساد یاداو، سروزیر قبلی این ایالت که مدتی به اتهام فساد به زندان افتاد روبرو شد.

بعد از اعلام نتایج اعضای احزاب حاضر در ائتلاف مخالف نخست وزیر هند به خیابانهای شهر پاتنا آمده و پیروزی خود را جشن گرفتند.

جی.وی.ال نارسیمها رائو، سخنگوی حزب بهاراتیا جاناتا این مساله را که شکست در انتخابات بیهار ضربه‌ای شخصی به مودی زده رد کرد.

حزب بهاراتیا جاناتا بعد از شکستی که در انتخابات مجمع ایالتی دهلی نو در ماه فوریه متحل شد احتیاج زیادی به پیروزی در انتخابات بیهار داشت.

انتهای پیام

کد N1021499

خواندنی از سراسر وب