ضرغامی در همایش «مقابله با نفوذ فکری و فرهنگی»:

کار نظام در شورای عالی فضای مجازی معطل مانده است

سیاسی

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: امروز معتقدم که کار در شورای عالی فضای مجازی خیلی معطل مانده و درواقع کار نظام در این حوزه بر زمین است و دستورات زیادی پشت در شورای عالی فضای مجازی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعزت‌الله ضرغامی عصر امروز در نشست هم‌اندیشی گفتمان انقلاب اسلامی با عنوان «مقابله با نفوذ فکری و فرهنگی» با اشاره به مساله نفوذ، اظهار داشت: سابقه نفوذ به زندگی اجتماعی انسان برمی‌گردد. افرادی که امروز با حاشیه‌سازی و استفاده از تعابیر جدید سعی می‌کنند مساله نفوذ را کم‌اهمیت کنند، خودشان اهمیت این موضوع را می‌دانند و سال‌ها در این موضوع کار کرده‌اند.

وی افزود: اگر احتمال کمی هم به مساله نفوذ بدهیم باید باز هم به آن اهمیت داده شود. موضوع نفوذ، تصورش نیز موجب تصدیق است.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما گفت: امروز منابع دنیا محدود است و جوامع با یکدیگر رقابت دارند و برای پیروزی و حفظ برتری از نفوذ خود استفاده می‌کنند.

وقتی مرزبندی نمی‌شود، توهین کنندگان عاشورا «خداجو» نامیده می‌شوند

ضرغامی تاکید کرد: رهبر انقلاب چند سال پیش بحث مرزبندی را مشخص کردند، اما همین امر بدیهی باعث شد وقتی عده‌ای که در فضای غبارآلود قرار گرفتند، امتحان خوبی پس ندهند. موضوع مرزبندی، ممیز خوبی برای تشخیص حق و باطل شد و نهایتاً دیدید که به عنوان مثال اکبر گنجی با گوگوش در یک قاب قرار می‌گیرند. وقتی مرزبندی نمی‌کنند، باعث این می‌شود که در روز عاشورا به امام حسین (ع) توهین می‌کنند، اما عده‌ای بیانیه می‌دهند و توهین‌کنندگان را امت خداجو می‌نامند.

وی ادامه داد: وقتی رهبر انقلاب در مقطع فعلی مساله نفوذ را مطرح می‌کنند، یعنی شرایطی را می‌گویند که با اسباب طبیعی در حال اتفاق افتادن است. گاهی نفوذ از مجاری پنهان و اقدامات جاسوسی و مخفیانه صورت می‌گیرد که دستگاه اطلاعاتی باید آن را کشف کند. اما گاهی نفوذی صورت می‌‌گیرد که باعث استحاله شدن یک ملت می‌شود و دشمن خیلی راحت آن را انجام می‌دهد.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی عده‌ای مسیر خود را تغییر دادند، زیرا نتوانستند انقلاب را تحلیل کنند. در سال ۵۸ و در جریان تسخیر لانه جاسوسی، سفارت آمریکا چون مشروعیت ظاهری داشت، همه کارهای خود را در پوشش آن انجام می‌داد. در آن مقطع افرادی مانند آیت‌الله مهدوی‌کنی به دلیل اینکه مسئولیت داشتند، با حرکت دانشجویان در تسخیر سفارت برخورد کردند چرا که در حال اداره کشور بودند، ولی امام(ره) از این حرکت حمایت کرد و آن را «انقلاب دوم» نامید و پس از آن مردم حرکت را جلو بردند.

ضرغامی با بیان اینکه در ابتدای انقلاب، توطئه‌های زیادی خنثی شد و این توطئه‌ها، گزینه‌های آمریکا علیه انقلاب بود، خاطرنشان کرد: همه این توطئه‌ها عملی شد که هر کدامش می‌توانست یک نظام را از بین ببرد اما انقلاب اسلامی ساقط نشد. وقتی لانه جاسوسی بسته شد، خیلی از کارهای ظاهری و توطئه‌ها تعطیل شد. در آن زمان اسناد لانه به مرور منتشر می‌شد و همه منتظر آن بودند که از طریق این اسناد، بعضی افراد افشا شوند.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: در مورد کتاب‌های منتشر شده در خصوص اسناد لانه جاسوسی باید کاری شبیه اقداماتی که بر روی کتاب‌های شهید مطهری توسط دانشگاه امام صادق(ع) انجام شد، انجام شود تا شیوه‌های آمریکا و اقدامات آنها مشخص شود زیرا مدل‌های آنها در کشورهای مختلف صورت می‌گیرد.

هنوز نتیجه برجام روشن نیست، عده ای می‌گویند مدل خوبی است

وی تصریح کرد: وقتی پس از برجام شرایط طبیعی‌ می‌شود و همه فکر می‌کنند که ما را بیشتر تحویل می‌گیرند، حضور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و هنری آنها در جامعه خیلی عادی می‌شود.

ضرغامی تاکید کرد: وقتی هنوز نتیجه برجام روشن نیست، برخی آقایان می‌گویند برجام مدل خوبی است که باید در سایر مسائل جهانی استفاده کنیم. اما هنوز ما نتیجه این را نگرفته‌ایم.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما گفت: نامه رهبر انقلاب بسیار بجا و مهم بود و نگوییم این نامه تکرار مکررات بود؛ چرا که رهبری، مانفیست رابطه با استکبار را یکبار دیگر یادآوری کرد.

وی با بیان اینکه «استحاله» و «نفوذ» دو روی یک سکه هستند، خاطرنشان کرد: در حوزه نفوذ برخی مطلع هستند که تحت نفوذ قرار دارند و همکاری هم می‌کنند، اما گاهی مطلع نیستند و تحت تاثیر تبلیغات دشمن قرار می‌گیرند و استحاله می‌شوند.

دستورات زیادی پشت در شورای عالی فضای مجازی مانده است

رئیس سابق سازمان صدا و سیما افزود: امروز معتقدم که کار در شورای عالی فضای مجازی خیلی معطل مانده و درواقع کار نظام در این حوزه بر زمین است و دستورات زیادی پشت در شورای عالی فضای مجازی قرار دارد.

ضرغامی گفت: درست زمانی که پروژه نفوذ با هجمه سنگین در حوزه فضای مجازی صورت می‌گیرد، ما یک جلسه را هم نمی‌توانیم تشکیل دهیم و در این حوزه عقب‌ماندگی‌های زیادی داریم.

عضو شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: دشمن در انتخابات مجلس در حوزه فضای مجازی سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده است و سعی می‌کند، بهره‌برداری سیاسی خود را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: خیلی‌ها ممکن است بخواهند با حربه نفوذ، وحدت کشور را بر هم بزنند و در قالب حزب‌اللهی بودن این کار را انجام دهند؛ صد درصد احتمال دارد چنین اتفاقی بیفتد.

ادامه دارد...

 

کد N1021428