یک سیک وزیر دفاع کانادا شد

کانادا

نخست وزیر کانادا در اقدامی جالب یک سرباز وظیفه شناس و باسابقه ارتش را وزیر دفاع دولت خود کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ "هارجیت ساجان" 45 ساله که در جنگ‌های افغانستان و بوسنی شرکت داشته و جزو کهنه سربازان کانادا در این دو جنگ مهم به شمار می‌رود در جریان روی کار آمدن دولت جدید این کشور با نخست وزیری جاستین ترودو از حزب لیبرال‌ها در انتخابات 19 اکتبر سال جای میلادی به عنوان وزیر دفاع این کشور منصوب شده است.

وی درحالی روی کار آمده که با چالش‌های زیادی رو در روست که یکی از آنها کاهش نیروهای ضربتی کانادا در مقابله با داعش در عراق و سوریه و دیگری لغو برنامه خرید جنگنده‌های F-35 از آمریکا و مقابله با سو‌ءاستفاده‌های جنسی در ارتش است.

وی که در 1970 در پنجاب هندوستان و از خانواده‌ای سیک زاده شده همراه با خانواده‌اش در سن پنج سالگی به کانادا آمد و در ونکوور ساکن شد. به مدت 11 سال در خدمت پلیس کانادا بود پیش از آنکه به ارتش بپیوندد و تا درجه سرهنگ دومی ارتقای درجه بگیرد.

این درجه دار ارتش کانادا که در حال حاضر وزیر دفاع این کشور شده است به خاطر تلاش‌هایش در تضعیف طالبان در افغانستان مورد احترام قرار گرفت و از وی تقدیر به عمل آمد و نخستین سیکی شد که توانست فرماندهی یکی از رسته‌های ارتش کانادا را به دست آورد.

یکی از فرماندهان سابق ارتش کانادا در جنگ افغانستان درباره این مرد می‌گوید: او یک فرد آموزش دیده و بسیار مفید در جنگ افغانستان بود و به سختی کار می‌کرد.

این انتصاب توسط دولت اوتاوا برای وزارت دفاع کانادا دو دهه پس از آن صورت گرفت که "هرب دالیوال"‌ به عنوان نخستین هندی-کانادایی در کابینه دولت وقت منصوب شد.

انتهای پیام

کد N1021389