نماینده مردم سنندج:

کردستان ظرفیت تبدیل شدن به دروازه مبادلات خارجی کشور را دارد

کردستان,سرمايه‌گذاري

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: کردستان ظرفیت تبدیل شدن به دروازه مبادلات خارجی کشور را دارد و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود این استان می‌تواند بر توسعه اقتصادی کشور نیز تاثیرگذار باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، سیداحسن علوی در هشتمین نشست شورای هماهنگی ادارات تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در سنندج، اظهار کرد: دولت تدبیر و امید رویکرد خوبی در استان کردستان در پیش گرفته که نشان دهنده توجه این دولت به توسعه یافتگی کردستان و رفع عقب ماندگی‌های این استان است.

وی افزود: تدریس رشته زبان و ادبیات کُردی، انتخاب معاون وزیر اهل سنت کُرد زبان، انتخاب اولین سفیر کُرد اهل سنت و تصویب ایجاد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان از جمله اقداماتی است که دولت یازدهم در کردستان انجام داده که نشان دهنده رویکرد توسعه محور این دولت در کردستان است.

وی در عین حال اظهار کرد: علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته در دولت یازدهم، استان کردستان هنوز یکی از استان‌های توسعه نیافته و دارای درآمد سرانه کم است که نیاز به توجه بیشتر دارد. موقعیت‌های مختلف سیاسی، جنگ، موقعیت جغرافیایی و تاریخی، موجب مهاجرت روستانشینان و افزایش بیکاری در این کردستان شده که امروزه یکی از مشکلات اساسی این استان است. متاسفانه کمبود اعتبارات استانی و ملی، مانع از تحقق امید مردم کردستان به توسعه شده و دورنمای این استان را با چالش مواجه کرده است.

نماینده مردم سنندج به ظرفیت‌های موجود در استان کردستان اشاره کرد و افزود: علیرغم این‌که چندین بار سرمایه‌گذاران را به استان دعوت کردیم اما متاسفانه به دلیل وجود برخی مشکلات و کم‌توجهی برخی مدیران حاضر به سرمایه‌گذاری نشدند؛ علاوه بر این جلب نظر سرمایه‌گذاران به استان امکاناتی را می‌طلبد که در کردستان وجود ندارد.

وی با انتقاد از عملکرد برخی مدیران استانی، اظهار کرد: توجه دولت یازدهم به کردستان فرصتی است که مدیران استان نیز باید همگام و همسو با آن گام بردارند و در راستای رفع عقب ماندگی‌های استان از این فرصت استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: کردستان ظرفیت تبدیل شدن به دروازه مبادلات خارجی کشور را داراست و با توجه به مرزی بودن این استان و دارا بودن سه بازارچه مرزی، بهره‌گیری از آن می‌تواند بر اقتصاد کشور بسیار تاثیرگذار باشد.

علوی در پایان با اشاره به کم بودن درآمد سرانه استان نسبت به میانگین کشوری، خواستار بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود و تلاش برای جذب سرمایه‌گذار در استان شد.

انتهای پیام

کد N1021127