غرویان:

صحیفه سجادیه باید بطور شایسته تبلیغ و منتشر شود

امام سجاد ع

‌یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: صحیفه سجادیه باید بطور شایسته همچون نهج‌البلاغه و دیگر کتب دینی در جوامع اسلامی تبلیغ و منتشر شود.

‌یک عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: صحیفه سجادیه باید بطور شایسته همچون نهج‌البلاغه و دیگر کتب دینی در جوامع اسلامی تبلیغ و منتشر شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، با تسلیت سالروز شهادت امام سجاد(ع) گفت: ایشان در زمانی به سر می‌برد که خفقان و فساد جامعه اسلامی را فرا گرفته بود از این رو رسالت سنگین امام سجاد(ع) در روشنگری اذهان مردم نسبت به حکومت جور بود.

این عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی العالمیه افزود: فضای جامعه مانع از مبارزات سیاسی امام زین العابدین (ع) می‌شد از این رو امام معصوم(ع) با تکیه بر روش‌های دیگری در جهت هدایت امت اسلامی قدم بر می‌داشت.

وی تصریح کرد: ظلم و ستم و خفقان دوران امام را می‌توان در حادثه عظیم کربلا و به شهادت رساندن امام حسین(ع) و یارانش دید شرایطی که نشان می‌داد تا چه حد امت اسلامی در جهل و گمراهی گرفتار شده بودند و از بیم حکومت امام را تنها گذاشتند.

غرویان خاطرنشان کرد: امام سجاد(ع) در این فضا هیچگاه سکوت اختیار نکرد بلکه شیوه‌های خود در مبارزه با حکومت مستبد و هدایت امت را تغییر داد و مبارزات خود را با شیوه‌های فرهنگی در پیش گرفت به ویژه در تبیین فرهنگ عاشورا توانست چهره واقعی دستگاه حکومتی و خلفای بنی امیه را به مردم نشان دهد.

وی گفت: مشیت الهی در این بود که در واقعه عاشورا امام سجاد(ع) به واسطه بیماری از جهاد در آن میدان در برابر سپاه کفر معاف باشد تا پیام آتشین کربلا به گوش جهان برسد و امت به مظلومیت سید الشهدا و ائمه اطهار(ع) پی ببرند.

این عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی العالمیه اظهار کرد: یکی از ابزارهای مهم فرهنگی که امام سجاد(ع) به واسطه آن به مبارزه پرداخت دعا بود شیوه‌ای که در آن مبانی دینی و اخلاقی و وظایف مسلمین در برابر امام و اهمیت مقابله با ستمگری به خوبی بیان می‌شد.

وی ادامه داد: در این میان از مجموع دعاهای ارزشمند امام سجاد(ع) اثری ماندگار همچون صحیفه سجادیه بر جای مانده است که همچنان غنی از معارف و پیام‌های والای اهل بیت(ع) در هدایت‌گری است.

انتهای پیام

کد N1021011