اروپا به دنبال کمک کشورهای آفریقایی برای حل‌و‌فصل بحران پناهجویان

آفريقا,اروپا

رهبران اروپایی به دنبال متقاعد کردن همتایان آفریقایی خود برای کمک به مدیریت بحران مهاجرت در اجلاس این هفته در مالت هستند. اروپا در قبال کمک آنها پیشنهاد میلیاردها دلار کمک مالی داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اروپا پس از تلاش برای وادار کردن ترکیه به توقف روند سرازیر شدن پناهجویان، اکنون توجه خود را به مهمترین منبع پناهجویان به سمت آفریقا معطوف کرده است.

در این اجلاس بیش از 50 کشور از دو قاره اروپا و آفریقا روزهای سه شنبه و چهارشنبه گردهم می آیند تا درخواست اروپا مبنی بر بازپس گرفتن پناهجویانی که نه به دلیل جنگ بلکه به علت شرایط اقتصادی مهاجرت کرده‌اند، را بررسی کنند. در مقابل پذیرش کشورهای آفریقایی، اروپا میلیاردها یورو کمک مالی برای مقابله با فقر و مشکلات دیگر به این کشورها پیشنهاد می کند.

در همین راستا یک دیپلمات اروپای با اشاره به پیشنهاد اروپا مبنی بر اعطای کمک مالی گفت: این یک انگیزه جدید است که ما به آنها می دهیم.

این دیپلمات ادامه داد: با وجود توجه کنونی به سوریه، این اجلاس برای کشورهای اروپا بسیار مهم است. زیرا در این اجلاس هدف حل مشکل چندین ساله است.

این اجلاس در حالی برگزار می شود که برخی مقامات ارشد آفریقایی از جمله یکی از وزرای سنگال نگرانی‌های خود را در این باره ابراز کرد. وی در این باره می‌گوید: ما نمی توانیم در برابر اعمال استاندارد دوگانه سکوت کنیم.

وی ادامه داد: اروپا در حالیکه مردم مهاجرت کرده از سوی خاورمیانه و آسیای مرکزی را به عنوان پناهجو قبول می کند، اما از قبول مهاجران اقتصادی آفریقا امتناع می‌کند.

همچنین 28 کشور عضو اتحادیه اروپا اجلاس جداگانه ای را بلافاصله پس از برگزاری اجلاس اروپا- آفریقا برگزار می کنند. در این اجلاس از کشورهای درگیر جنگ داخلی مانند لیبی، چاد و شاخ آفریقا خواسته می شود که با اتخاذ راه‌حل دیپلماتیک مسایل خود را حل کنند. از دیگر اهداف این اجلاس توسعه اقتصادی و کشاورزی در کشورهای آفریقایی است. در این اجلاس 30 کشور آفریقایی شرکت می کنند.

انتهای پیام

کد N1020947