روزنامه اسرائیلی: آمریکا به دنبال فرسایشی کردن درگیری ها در عراق و سوریه است

روزنامه جروزالم پست نوشت ظاهرا غرب ادامه موجودیت گروه دولت اسلامی (گروه تکفیری صهیونیستی داعش) و بشار اسد را پذیرفته است.

واحد مرکزی خبر نوشت: این روزنامه صهیونیستی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم جاناتان اسپایر نوشت گفتگوهای جمعه گذشته در وین با هدف احیای فرایند دیپلماتیک برای حل و فصل بحران سوریه همانطور که انتظار می رفت نتیجه قابل توجهی نداشت.
در همین حال، اعلام این خبر از سوی آمریکا مبنی بر این که قصد دارد تعداد کمی از نیروهای عملیات ویژه خود را به شمال شرق سوریه اعزام کند نشان دهنده اصلاح برنامه فاجعه بار قبلی و رها شده فعالی «آموزش و تجهیز» شورشیان میانه رو در این کشور است. اما بعید به نظر می رسد حضور مشاوران آمریکایی منجر به تغییرات اساسی در این زمینه شود.
بی نتیجه بودن گفتگوهای وین و ابعاد محدود مداخله اخیر آمریکا در سوریه نشان می دهد که غرب با وجود هر سیاستی که اعلام کرده است، به ادامه حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و موجودیت داعش تا آینده ای قابل پیش بینی تن داده است. آن چه امروز پیگیری می شود، سیاست مهار است و بیان این که هر حرکتی فراتر از این در حال انجام است، یک بلوف است.
در گفتگوهای وین برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه، بیست کشور از جمله عربستان و ایران شرکت داشتند. هیچ تفاهمی در این جلسه وجود نداشت. در واقع تنها نقطه تفاهم لزوم حفظ تمامیت ارضی سوریه بود که از واقعیت به دور بود. با توجه به این که سوریه به چهار قسمت تقسیم شده است (بخش تحت کنترل دولت در دمشق و مناطق ساحلی غربی، بخش خود مختار کردستان در شمال، نواحی تحت کنترل شورشیان سنی و مناطق تحت کنترل داعش)، این تمامیت ارضی دیگر وجود ندارد.
شرکت کنندگان در این مذاکرات همچنین موافقت کردند ظرف چند هفته آینده بار دیگر تشکیل جلسه بدهند. اما حتی در این زمینه نیز تردید وجود دارد. ایران روز دوشنبه اعلام کرد 
به علت نقش غیرسازنده عربستان، در نظر دارد در مذاکرات آینده شرکت نکند.
در ادامه این مقاله آمده است، با توجه به این که هیچ یک از طرفین جنگ در سوریه ظاهرا به پیروزی نزدیک نیستند و با توجه به بی نتیجه بودن مذاکرات در وین، به نظر می رسد که جنگ در سوریه ادامه خواهد داشت.
اعلام این خبر که آمریکا در نظر دارد پنجاه نیروی عملیات ویژه خود را به سوریه برای مشاوره و کمک به مبارزان در جنگ بر ضد داعش بفرستد، به این معنا است که آمریکا به جای تهدید جدی داعش از یک نبرد فرسایشی حمایت می کند. در واقع دولت آمریکا به طور تلویحی موجودیت داعش را پذیرفته است و فقط تلاش می کند آن را مهار کند. 
در خاتمه این مقاله آمده است با توجه به تحولات سوریه و عراق، سیاست های جنگی در عراق، سوریه به بن بست رسیده است و در نتیجه سروصداهای دیپلماتیک و نظامی در این زمینه فقط   یک بلوف است.
 308308

کد N1020905