ستاد انتخابات تهران فعال شد/ صندوق‌های الکترونیکی هرساعت از 10 نفر رای می گیرد

انتخابات مجلس دهم,ستاد انتخابات کشور

تسنیم نوشت: رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان تهران گفت: دستگاه الکترونیکی تعبیه شده برای انتخابات را تست کرده‌ایم و تنها در هر یک ساعت از 10 نفر رای می‌گیرد.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان تهران صبح امروز در مراسم افتتاح ستاد انتخابات این استان، با بیان اینکه مسئولیت برگزاری انتخابات طبق قانون با وزارت کشور است، گفت: وزیر کشور قطعا از 26 آذرماه دستور شروع انتخابات به تمامی استانداران، فرمانداران و بخشداران را صادر خواهد کرد.

تهرانی درباره تفویض اختیارات به سایرین در امر انتخابات از سوی فرمانداران، گفت: به هر حال این موضوع در حیطه اختیارات فرمانداران است، اما نباید اختیارات بیش از حد تفویض شود. ما این مشکل را در شهر تهران بسیار داریم و هر رئیس آموزش و پرورش منطقه‌ای خود را در موضوع انتخابات به مانند یک فرماندار می‌داند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان تهران کاهش میزان ردصلاحیت را از اولویت‌های امسال شورای نگهبان عنوان کرد و افزود: کاهش ردصلاحیت‌ها منوط به میزان همکاری دوستان ما در هیئت‌های اجرایی انتخابات است تا ما را در رسیدن به احراز صلاحیت کاندیداها یاری کنند.

تهرانی ادامه داد: تلاش می‌کنیم حجم عدم احراز صلاحیت‌ها کاهش پیدا کند، البته آن کاری که در هیئت اجرایی صورت می‌گیرد به صورت کاملا مستقل در شورای نگهبان انجام می‌شود، یعنی هیئت نظارت جدا از هیئت اجرایی مستقلا کار بررسی را انجام می‌دهد و پس از آن هیئت مرکزی کار بررسی صلاحیت را انجام می‌دهد و سپس در صدر همه اینها شورای نگهبان به امر بررسی صلاحیت کاندیداها می‌پردازد.

وی با بیان اینکه اگر در همان گام اول و از موقع ثبت‌نام کاندیداها، دوستان هیئت اجرایی کار را بدون اشکال پیش ببرند، صلاحیت‌ها نیز به خوبی بررسی خواهد شد، به موضوع انتخابات مکانیزه(الکترونیکی) اشاره کرد و افزود: در دهه اول ماه محرم وزارت کشور یک دستگاه الکترونیکی رهگیری را در اختیار شورای نگهبان قرار داد و ما نیز بلافاصله آن را در 5 حوزه آماری تست کردیم.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان تهران خاطرنشان کرد: آخرین تست ما از این دستگاه در نمازجمعه بود و ما این نتیجه را از این دستگاه گرفتیم که در هر جایی که کار کرد به ازای هر یک ساعت 10 نفر توانستند از این طریق رای بدهند. بدون توجه به این نکته که چه میزان تعداد در صف رای هستند چه 100 نفر چه 500 نفر.

تهرانی با بیان اینکه کشش این دستگاه به ازای هر ساعت تنها رای‌گیری از 10 نفر بود، گفت: بعید می‌دانم که تغییر بیشتری نسبت به این سیستم داشته باشیم. به هر حال انتخابات حساسی پیش روی ماست و باید بدانیم که از این دستگاه در چه جاهایی می‌توانیم، استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه نهایت همکاری و هماهنگی بین شورای نگهبان و وزارت کشور از 10 سال پیش برقرار بوده و در این دوره پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در برگزاری انتخابات برقرار بوده، تصریح کرد: باید نسبت به برگزاری انتخابات وسواس به خرج دهیم. اگر تنها فقط یک صندوق نتواند کار خود را انجام دهد چه کسی جوابگوی از کار افتادن سهوی این دستگاه خواهد بود؟ هر گروه سیاسی می‌تواند این ادعا را داشته باشد که طرفداران ما در آن نقطه نتوانستند رای خود را بدهند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان تهران با ابراز امیدواری از رفع اشکالات صندوق‌های الکترونیکی، اظهار داشت: حدود 30 نفر برای مجلس شورای اسلامی و 16 نفر برای خبرگان رهبری از انتخابات تهران تعیین خواهند شد، پس بسیار حساس است. تعارف هم نداریم، ما علاوه بر این مشکل عدم توازن در برخی از حوزه‌های انتخابیه را داریم. ما حوزه‌ای در تهران داریم که مجموع آرای ماخوذ شده 27 رای و حوزه‌ای داریم که مجموع آرا به 2 هزار رای می‌رسد. امیدوار هستیم این عدم توازن با یک برنامه‌ریزی دقیق برطرف شود.

تهرانی با اشاره به ارائه لیست‌های معتمدان از سوی هیئت اجرای انتخابات، گفت: برای ما لیست اول و دوم معنایی ندارد. ما نمی‌گوییم که حتما در فلان لیست فلان شخص اصولگرا باشد، اما این انتظار را داریم که از نیروهای معتدل‌تر و عاقل‌تر در هیئت‌های اجرایی انتخابات قرار گیرند. شاخص‌ها هم مشخص است، فتنه 88 خط قرمز است و طرفداری از نظام و دغدغه نظام را داشتن از شاخص‌هاست.

وی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه ما در هیئت نظارت آماده هستیم اشکالات را برطرف کنیم، گفت: تلاش ما انجام داوری غیرجانبدارانه است و هرکسی در این میان از ما ایرادی دید حتما آن را به ما گوشزد کند.

17220

کد N1020839