اعتراض هزاران اسرائیلی به توافق گازی با شرکت آمریکایی

هزاران تن از ساکنان سرزمین‌های اشغالی به خیابان‌های چهار شهر آمدند تا به مساله تصویب معاهده گازی چند میلیارد دلاری اسرائیل با شرکت انرژی "نوبل" آمریکا اعتراض کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، معترضان در چهار شهر حیفا، تل‌آویو، بیت‌المقدس و بئرشبع علامت‌هایی را در دست گرفتند که روی آنها نوشته شده بود «دزدی گاز» و «این گاز متعلق به ماست».

تظاهرکنندگان در شهر تل‌آویو پس از آنکه تلاش کردند تا ترافیک خودروها در یک مسیر اصلی را مسدود کنند با مداخله نیروهای پلیس مواجه شدند.

پلیس اسرائیل اعلام کرد نزدیک به چهار هزار نفر در این تظاهرات که به دنبال استعفای آریه درعی، وزیر اقتصاد اسرائیل رخ داد، شرکت کردند.

مخالفان توافق گازی اسرائیل با شرکت نوبل می‌گویند که این توافق موجب می‌شود انحصار منابع گاز طبیعی اسرائیل به دست شرکت نوبل و شریک اسرائیلی آن شرکت "دلک" بیفتد.

به دنبال استعفای درعی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل کنترل وزارت اقتصاد را در دست گرفت و وعده داد که این توافق را عملی خواهد کرد.

داو خنین، نماینده فهرست مشترک عربی در پارلمان اسرائیل که در تجمع شهر حیفا شرکت کرد، هشدار داد: این توافق دولت اسرائیل را به فساد خواهد کشاند.

وی اظهار کرد: این توافق منابع طبیعی ما را به دست میلیاردرها می‌دهد.

انتهای پیام

کد N1020767