برگزاری انتخابات پارلمانی کرواسی در سایه بحران مهاجران

کرواسی

کرواسی در حال برگزاری اولین انتخابات پارلمانی از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 2013 است و اگر محافظه‌کاران مجددا روی کار آیند و تدابیر سختگیرانه‌ای اعمال کنند، احتمالا ده‌ها هزار پناهجو که از بالکان عبور می‌کنند، با مشکل مواجه می‌شوند.

کرواسی در حال برگزاری اولین انتخابات پارلمانی از زمان پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 2013 است و اگر محافظه‌کاران مجددا روی کار آیند و تدابیر سختگیرانه‌ای اعمال کنند، احتمالا ده‌ها هزار پناهجو که از بالکان عبور می‌کنند، با مشکل مواجه می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ائتلاف حاکم چپ‌میانه کرواسی در انتخابات امروز(یکشنبه) با چالش بزرگی از سوی اپوزیسیون راست‌میانه روبروست و نامزدهای دو طرف در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات رقابتی شانه به شانه داشتند.

بیش از 300 هزار پناهجوی گریزان از جنگ و فقر در خاورمیانه، آسیا و آفریقا از اواسط سپتامبر به دنبال یافتن زندگی بهتر در اتحادیه اروپا از طریق کرواسی راهی آلمان و سوئد شده‌اند. این بحران برای حزب حاکم سوسیال دموکرات‌های کرواسی چالشی جدی است اما آنها زیرکانه از موج گسترده مهاجران برای تحریف افکار عمومی از مشکلات جدی اقتصادی و ارتقای رتبه زوال خود پیش از انتخابات بهره جستند.

رهبر آنها "زوران میلانوویچ"، نخست‌وزیر کرواسی موج روزانه هزاران پناهجو را با ارسال مستقیم آنها به مجارستان مدیریت کرد و زمانی که این کشور همسایه‌اش مرزهایش را بست، پناهجویان را راهی اسلوونی کرد.

حزب اپوزیسیون اتحادیه دموکراتیک کرواسی به رهبری تومیسلاو کارامارکو، رئیس سابق آژانس جاسوسی کرواسی می‌گوید که دولت میلانوویچ بسیار ملایم با پناهجویان برخورد می‌کند و خواستار اتخاذ تدابیر سختگیرانه از جمله استقرار نیروی نظامی و ایجاد حصار در مرز با صربستان شده است. سیاست‌های ضد مهاجرتی کارامارکو با حمایت ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان روبرو شده است چرا که خود وی نیز با ایجاد حصار با سیم خاردار در مرز با صربستان و کرواسی جلوی ورود مهاجران را گرفت؛ اقدامی که با محکومیت بین‌المللی همراه شد.

کرواسی با جمعیت 2 / 4 میلیونی، یکی از فقیرترین اقتصادهای اتحادیه اروپا را دارد و اخیرا از رکود شش‌ساله خارج شده اما نرخ بیکاری حدود 16 درصد است. احتمالا هیچ کدام از احزاب (نه محافظه‌کاران و نه ائتلاف چپ‌میانه) نمی‌توانند اکثریت قاطع آراء را در انتخابات پارلمانی امروز بدست آورند. بنابراین دولت بعدی کرواسی به چندین حزب کوچک دیگر در پارلمانی 151 کرسی‌ وابسته خواهد بود. انتخابات امروز بیانگر احیای محافظه‌کارانی خواهد بود که کرواسی را در دوران استقلال از یوگسلاوی تحت رهبری صرب‌ها در دهه 1990 رهبری می‌کردند و سپس برای سال‌ها عرصه سیاسی کرواسی را در دست گرفتند. محبوبیت آنها از سال 2013 و به دنبال چندین رسوایی فساد مقام‌های ارشد آن به شدت کاهش یافت.

انتهای پیام

کد N1020507