اذعان کارتر به ناکارآمد بودن تسلیحات آمریکایی در کشورهای عربی/

تشریح نفوذ ایران در منطقه توسط وزیر دفاع آمریکا

سیاسی

وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه ای به تشریح نفوذ ایران در منطقه پرداخته و عنوان داشت که کشورهای عرب خاورمیانه باید وارد نبرد زمینی با گروه های تروریستی شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «اشتون کار‌تر» در مصاحبه با نشریه آتلانتیک گفت که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و مصر، بیشتر ترجیح می‌دهند نیروی هوایی خود را برای مقاصد نمایشی تقویت کنند تا اینکه بخواهند به کار خطرناک مقابله با داعش بپردازند که مایه اصلی ترس و وحشت برای کشورهای عرب میانه‌رو محسوب می‌شوند.

اشتون کار‌تر توضیح داد: «این مسئله به ‌وضوح برای ما روشن است و البته تلاش می‌کنیم که آن را برای کشورهای خلیج فارس نیز روشن کنیم. اگرچه برخی مانند امارات متحده عربی به این درک رسیده‌اند که دلیل فقدان تأثیر آن‌ها در برابر داعش در شرایط موجود در عراق و سوریه، ناشی از تمرکز بیش از حد آن‌ها بر خرید جنگنده‌ها و سایر جنگ‌افزار‌ها نسبت به آموزش و آماده‌سازی نیروی زمینی کارآمد و واحدهای نظامی ویژه بوده است».

وزیر دفاع آمریکا افزود: «من همین چیز‌ها را به آن‌ها گفتم که شما از ما گلایه می‌کنید اما خودتان در بازی حضور ندارید. شما باید وارد بازی شوید. این چیزهایی که شما می‌خواهید - مثل هواپیماهای پیشرفته - هیچ سودی برای شما ندارند وقتی که حوثی‌ها در حال تصرف یمن هستند».

اگرچه کار‌تر گفت او شک دارد که کشورهایی مثل عربستان سعودی به برخی از تسلیحاتی که از آمریکا می‌خواهند نیاز داشته باشند اما وی اذعان کرد اگر کشورهای خلیج فارس تسلیحات خود را از آمریکا بخرند برای آمریکا و اسرائیل بهتر خواهد بود.

از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون، دولت آمریکا فروش ۱۱۵ میلیون دلار سلاح به کویت، ۱۵۰ میلیون دلار به بحرین، ۸۴۵ میلیون دلار به امارات متحده عربی و ۱۹.۵ میلیارد دلار به عربستان سعودی را تصویب کرده است.

آمریکا در عین حال همواره تأکید کرده که فروش تسلیحات به کشورهای منطقه به نحوی خواهد بود که برتری نظامی اسرائیل حفظ شود.

کارتر در ادامه با اشاره به فعالیت‌ های نظامی ایران در منطقه، دلیل نفوذ آن را حضور نیروهای زمینی این کشور در کشورهای منطقه ارزیابی کرده است.

کار‌تر گفته است که «اگر به جاهایی نگاه کنید که ایرانی‌ها می‌توانند در آنجا اعمال نفوذ کنند، (می‌بینید) که آن‌ها داخل بازی هستند، روی زمین».

وزیر دفاع آمریکا با تأکید بر نارضایتی ایالات متحده از حضور نظامی ایران در منطقه، گفت که لازم است کشورهای عرب خلیج فارس وارد نبرد زمینی با گروه های افراطی شوند.

کد N1020369