رییس پارلمان اتحادیه اروپا در دیدار با روحانی:

ایران عنصر ثبات در منطقه‌ای آکنده از بی‌ثباتی است

اتحاديه اروپا

رییس‌جمهور، اشتراکات فرهنگی ایران و اتحادیه اروپا را عاملی موثر در توسعه و تعمیق همکاری‌های دوجانبه و منطقه ای دانست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر شنبه در دیدار «مارتین شولتز» رییس پارلمان اتحادیه اروپا، تصریح کرد: در فضای پسابرجام و پساتحریم، باید همپای توسعه روابط اقتصادی و تجاری، روابط فرهنگی و ‌علمی ایران و اتحادیه اروپا نیز بیش از پیش گسترش یابد.

وی اظهار کرد: تعامل ملت‌ها با فرهنگ‌های مختلف برای تقویت مناسبات ضروری است و بی‌تردید نزدیکی ملت‌ها، دانشجویان، اساتید، محققین و مراکز علمی در ایران و اروپا به نفع دو طرف و جامعه بین‌المللی خواهد بود.

وی با بیان این‌که «زمینه‌ها برای گسترش و تعمیق همکاری‌های مشترک ایران و اتحادیه اروپا فراهم است»، گفت: ایران همواره به تمامی تعهدات خود، از جمله در توافق هسته‌ای پایبند بوده و به آن عمل خواهد کرد، اما این نکته حائز اهمیت است که طرف مقابل نیز باید نسبت به تعهدات خود و لغو تحریم‌های اقتصادی پایبند بوده و آن را به طور کامل، بهنگام و دقیق اجرا کند.

رییس‌جمهور گفت: توافق برجام به عنوان سندی جمعی که حاصل کار با دقت و زحمت فراوان است، باید مورد مراقبت ویژه و تعهد کامل قرار گیرد.

وی در ادامه به موضوع ضرورت مبارزه با تروریسم به عنوان معضل جهانی اشاره کرد و گفت: اتخاذ تصمیم و بوجود آمدن اراده جدی برای مبارزه با تروریسم در جهان ضروری است و اگر کشته شدن انسان‌های بی‌گناه با هر تابعیت و قومیتی برای ما همه یکسان باشد، همکاری‌ها برای جلوگیری از فعالیت تروریست ها بیشتر و مؤثرتر خواهد شد.

وی مبارزه با تروریسم، کمک به ملت‌های آواره و ستمدیده و ایجاد ثبات در مناطق ناآرام را یک وظیفه انسانی برای همگان دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران صراحتاً اعلام می‌کند به عنوان کشوری که تجربه‌ای 37 ساله و تلخ از تروریسم داشته و خود قربانی ترور بوده است، به طور جدی و مصمم با تروریسم مبارزه می‌کند.

رییس‌جمهور با اشاره به این‌که در خصوص جدیت برخی کشورهایی که امروز مدعی مبارزه با تروریسم هستند، ‌تردید‌هایی وجود دارد، چراکه نمی‌شود هم ادعای مبارزه با تروریسم داشت و هم نسبت به غارت‌ها و جنایات تروریست‌ها بی‌تفاوت بود، گفت: خوشبختانه امروز فرصت‌های بیشتری برای گسترش همکاری ایران و اتحادیه اروپا در جهت کمک به ثبات در منطقه بوجود آمده است که باید از آن به خوبی استفاده کنیم؛ چراکه این ثبات به نفع تحول و توسعه اقتصادی همه کشورها خواهد بود.

«مارتین شولتز» رییس پارلمان اتحادیه اروپا نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس‌جمهور کشورمان، توافق ایران و 1+5 را فرصت استثنایی و فصل جدیدی در گسترش روابط ایران با اتحادیه اروپا دانست و گفت: ثابت شد که دیپلماسی بهترین راه‌حل اختلافات و راهی برای برای رسیدن به منافع مشترک است و توافق ایران با 1+5 نمونه‌ موفقیت دیپلماسی است.

رییس پارلمان اروپا همچنین با اشاره به حضور و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس وین در خصوص موضوع سوریه، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران عنصر ثبات در منطقه‌ای آکنده از بی‌ثباتی است و در نتیجه تروریزم در سوریه، با موجی از پناهندگان در اروپا نیز مواجه هستیم و اکنون هدف اصلی و مشترک ما مبارزه با داعش است.

شولتز همچنین به ضرورت توسعه روابط علمی و فرهنگی ایران و اتحادیه اروپا در کنار گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی تأکید کرد و گفت: اروپا خواهان گسترش همکاری، دوجانبه و بین‌المللی با تهرا ن است.

انتهای پیام

کد N1020124