ظریف در دیدار با همتای کره ای مطرح کرد؛

امکان تعامل تهران-سئول در زمینه حقوق بشر و مبارزه با تروریسم

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص همکاریهای بین المللی اظهار داشت: تهران و سئول در زمینه حقوق بشر و مبارزه با تروریسم فرصتهای خوبی برای گسترش رایزنیهای فیمابین دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر امور خارجه کشورمان و وزیر امور خارجه کره جنوبی با همدیگر دیدار و پیرامون آخرین وضعیت روابط دوجانبه و راههای گسترش مناسبات فیما بین و مسائل بین المللی و منطقه ای تبادل نظر نمودند.

ظریف با اشاره به روابط متین دو کشور اظهار داشت: روابط دو کشور همواره مبتنی بر احترام و منافع متقابل روند به جلو داشته است جمهوری اسلامی ایران همکاریهای خود را در تمامی زمینه های اقتصادی، سیاسی و پارلمانی گسترش دهد و این سفر می تواند ظرفیتهای همکاریهای را فراروی تهران و سئول خلق نماید.

وزیر امور خارجه کشورمان با تبیین جایگاه دیپلماسی در حل و فصل مسائل مورد اختلاف در دیگر کشورها اظهار داشت: از جمله دستاورد توافق برجام، اثبات نقش دیپلماسی در حل و فصل مناقشات است و این دستاورد می تواند مدلی برای حل بسیاری از بحرانهای منطقه گردد.

ظریف با اشاره به آثار برجام بر گشایش روندهای جدید فراروی همکاریهای اقتصادی و بانکی دو کشور اظهار داشت: اجرای برجام چشم اندازهای جدیدی را برای بنگاه های اقتصادی، تجاری و بانکی برای تحقق اهداف مشترک دو کشور فراهم می سازد.

وی با اشاره به زمینه های نوین همکاریهای دو کشور اظهار داشت: راهبرد جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تشریک مساعی برای یافتن عرصه های جدید که بتواند بازار مشترک را برای کالاهای تولیدی در قالب طرح های مشترک را با بهره گیری از تجربیات دو طرف با استفاده از نیروی انسانی تحصیلکرده ایرانی و سرمایه گذاریهای جدید فراهم سازد و تولیدات خود را به بازارهای منطقه عرضه نماید.

ظریف با استقبال از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در کشور اظهار داشت: کمیسیون اقتصادی دو کشور می تواند فرصتهای زیادی را در زمینه تولید محصولات و سرمایه گذاری مشترک در زمینه انرژی، محیط زیست، امور بانکی، کشتی سازی، امور علمی و دانشگاهی و توریسم را بیش از پیش گسترش دهیم.

وی در خصوص همکاریهای بین المللی اظهار داشت: تهران و سئول در زمینه حقوق بشر و مبارزه با تروریسم فرصتهای خوبی برای گسترش رایزنیهای فیمابین دارند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ظرفیتهای همکاریهای توریستی اظهار داشت: ما می توانیم با بهره گیری از ظرفیتهای فراوان و متنوع میراث تاریخی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، زمینه همکاریهای توریستی در قالب بسته های مشترک که کل منطقه را در بر گیرد را ساماندهی نمائیم.

ظریف در خصوص بحران سوریه و یمن اظهار داشت: به اعتقاد ما، بحران سوریه و یمن تنها را حل سیاسی دارد و این راه حل با احترام به اراده مردم در تعیین  سرنوشت سیاسی خود شکل می گیرد.

یونگ بیونگ سه با اشاره به روابط سنتی دو کشور اظهار داشت : پس از ۱۴ سال این اولین بار است که وزیر امور خارجه کره جنوبی به جمهوری اسلامی ایران بمنظور گسترش مناسبات فیمابین به تهران سفر می نمایند. ما همواره یک شریک فعال برای جمهوری اسلامی ایران بوده ایم و آمادگی گسترش و تعمیق مناسبات  بین دو کشور هستیم.

وزیر امور خارجه کره جنوبی با اشاره به نتایج توافق برجام بین ۱+۵ و جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان ساخت: خرسندیم که نتایج مثبت توافق برجام بر منطقه و جهان، آثار هوشمندانه در راستای بر استقرار صلح و امنیت برای همگان به ارمفان آورده است.

یونگ بیونگ سه با تشریح زمینه های همکاریهای دو کشور اظهار داشت: هیئت کره ای مشتمل بر حضور نمایندگان ارشد از بخشهای مختلف تجاری، سرمایه گذاری، صنعتی، خودرو سازی در جهت بررسی نقشه راه جدیدی برای مذاکره و انعقاد تفاهمهای جدیدی به جمهوری اسلامی ایران آمده اند.

وزیر امور خارجه کره جنوبی با اشاره به همکاریهای فرهنگی دو کشور اظهار داشت: خوشبختانه ما کمیته فرهنگی داریم که با برگزاری مستمر جلسات کمیته فرهنگی آمادگی داریم همکاریهای فرهنگی را گسترش دهیم و زمینه های مراودات توریستی را بررسی نماییم.

یونگ بیونگ سه در خصوص مسائل منطقه ای اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در تحولات منطقه ای دارد و رایزنیهای دو کشور می تواند زمینه برقراری صلح و امنیت منطقه و حل مشکلات پناهندگان را مساعدت نماید.

کد N1020054