آمریکا باید نقشه راه قرن ۲۱ را تعیین کند؛

اوباما: آمریکا نظم اقتصادی آسیا را تعیین نکند چین اقدام می‌کند

سیاسی

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا با انتشار متنی به معرفی اهداف آمریکا از امضای توافق تجارت آزاد با کشورهای آسیای جنوب شرقی پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، باراک اوباما در متنی که در سایت کاخ سفید منتشر شد به تشریح اهمیت دستیابی کشورش به توافق تجارت آزاد بین دو سوی اقیانوس آرام (تراس پاسفیک)(TPP) پرداخت.

وی با مخاطب قرار دادن صاحبان صنایع بزرگ و کوچک آمریکا و ابراز خرسندی از توافق انجام گرفته گفت: این توافق ۱۸ هزار تعرفه و مالیات اعمال شده بر کالاهای آمریکایی توسط کشورهای مختلف را حذف خواهد کرد و موجب توسعه صادرات کالاهای آمریکایی و اشتغال کارگران آمریکایی خواهد شد.

اوباما امضای این توافق را به این معنی دانست که این آمریکا است که باید نقشه راه قرن ۲۱ را تعیین کند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تصویب این توافق در کنگره آمریکا می نویسد: اگر آمریکا مقررات قرن ۲۱ را ننویسد سایر کشورها چون چین این مقررات و اصول را خواهند نوشت امری که امنیت شغلی و اقتصادی آمریکا را از بین خواهد برد و نقش آمریکا در رهبری جهان را به مخاطره خواهد انداخت.

گفتنی است، روز دوشنبه ۱۳ مهرماه پيمان تجارت آزاد دو سوی اقيانوس آرام (ترانس پاسیفیک)(TPP) پس از ۵ سال نهایی شد.

نمایندگان ۱۲ کشور متشکل از ژاپن، مالزی، ویتنام، برونئی، استرالیا، سنگاپور، نیوزیلند، کانادا، آمریکا، پرو، مکزیک و شیلی با این توافق تاریخی موافقت کرده و آن را نهایی کردند.

کد N1020009