رئیس‌جمهوری چین اعتماد متقابل میان پکن و‌ هانوی را خواستار شد

رئیس‌جمهوری چین در جریان سفرش به ویتنام با هدف بهبود روابط میان این دو همسایه کمونیست، خواستار اعتماد و همکاری متقابل بیشتر میان‌ هانوی و پکن شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین در آخرین روز از سفر دو روزه‌اش به ویتنام گفت: اعتماد و همکاری قوی‌تر به هر دو کشور کمک می‌کند. جهان و این منطقه در حال تجربه تغییرات اساسی، ژرف و پیچیده هستند. چین و ویتنام نیز با فرصت‌ها و چالش‌های بسیاری مواجهند. هر دو طرف باید دوستی، اعتماد متقابل و همکاری‌هایشان را تقویت کنند تا رشد و توسعه مشترک را افزایش دهند.

روابط این دو کشور هنگامی خدشه‌دار شد که چین یک سکوی حفاری نفتی را سال گذشته میلادی در آب‌های مورد مناقشه مستقر کرده و از آن زمان تاکنون پکن و هانویی در تلاشند تا با دیدارهای مقامات عالی‌رتبه روابط دو جانبه را بهبود بخشند.

چین مدعی است که بخش اعظم دریای چین جنوبی جزء قلمرواش است و جزیره‌سازی‌های گسترده‌اش در مجمع الجزایر «اسپارتلی» باعث نگرانی‌های شدید در منطقه شده است.

در همین حال شی جینپینگ به منظور کاهش نگرانی‌ها گفت: قصد نداریم تا نفوذمان را بر کل منطقه اعمال کنیم. مردم چین معتقدند آنچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران نیز نپسند.

وی افزود: چین این مساله را رد می‌کند که یک کشور زمانی که قدرت‌هایش افزایش یافت باید به دنبال هژمونی باشد. چین همکاری، روابط داخلی و تعامل مفید و دوجانبه را با کشورهای همسایه از جمله ویتنام تعمیق می‌بخشد و همیشه یکی از شرکای نزدیک به کشورهای سوسیالیست و یک دوست قابل اعتماد برای کشورهای توسعه‌یافته است.

شی جینپینگ ادامه داد: چین و ویتنام باید در رسیدگی به مناقشات دریایی تمامی منافع خودشان را در نظر بگیرند. یک مثل قدیمی چینی می‌گوید «همسایگان همیشه بهترین آرزوها را برای یکدیگر دارند.» بسیار عادی است که همسایگان با یکدیگر اختلاف داشته باشند اما ما باید همیشه آنچه به نفع روابطمان است را حفظ کرده و به طور مناسب مناقشاتمان را از طریق مذاکرات دوستانه کنترل و مدیریت کنیم. ما نباید بگذاریم روابطمان از راه درست منحرف شود.

انتهای پیام

کد N1019876