در دستور کار دولت آنکارا گنجانده شد؛

تغییرترکیب وزرای هیئت دولت ترکیه همزمان با آغاز کار پارلمان جدید

سیاسی

حزب حاکم عدالت و توسعه پس از کسب اکثر کرسی های پارلمان ترکیه تصمیم گرفته تا با تفکیک برخی وزارتخانه‎ها تعداد افراد کابینه دولت را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حریت دیلی، حزب «عدالت و توسعه» به دنبال پیروزی در انتخابات زودهنگام اول نوامبر در نظر دارد تا ترکیب وزرای هیئت دولت را عوض کند.

بر این اساس، گفته می شود که عدالت و توسعه از هم اکنون مراحل مقدماتی تفکیک وزارتخانه‌های انرژی و منابع طبیعی، شهرسازی و محیط زیست و نهایتا فرهنگ و گردشگری را آغاز کرده است.

از سوی دیگر، انتظار می رود که جابجایی‌هایی نیز در واحدهای متعلق به دیگر وزارتخانه‌ها نظیر علوم، صنعت و فناوری انجام شود.

منابع وابسته به حزب عدالت و توسعه در این باره به روزنامه حریت گفتند: با توجه به ضروریات کشور، برخی تغییرات با هدف تسریع و بهینه سازی عملکرد دولت مد نظر قرار گرفته است. تحقق این خواسته نیازمند اجرای برخی تمهیدات قانونی است. بنابراین، رسیدگی به این مسئله اصلی ترین موضوع گنجانده شده در دستور کار دولت همزمان با آغاز کار پارلمان جدید خواهد بود.

با این حال، به گفته منابع آگاه، افزایش شمار معاونین نخست وزیر مستلزم اجرای تمهیدات قانونی نیست. کابینه ۲۶ نفره دولت ترکیه در حال حاضر شامل نخست وزیر، چهار معاون و ۲۱ وزیر است و تا به این جای امر گزارش تفکیک وزارت خانه انرژی و منابع طبیعی به «احمد داود اغلو» نخست وزیری ترکیه ارائه شده است.   

 

کد N1019742