در گفتگو با ایسنا

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک فلسطین: انتفاضه قدس پویاتر از انتفاضه‌های قبلی است

فلسطين

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک فلسطین در لبنان تاکید کرد که انتفاضه کنونی فلسطینی‌ها از انتفاضه سنگ و مسجد الاقصی بسیار پویاتر خواهد بود.

"ولید محمد علی"، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک فلسطین در لبنان، در مصاحبه با خبرنگار سرویس بین‌الملل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در پاسخ به سوالی درباره دعوت جنبش حماس به مقاومت مسلحانه و اینکه مردم فلسطین چگونه از این طریق به اهداف خود می‌رسند، گفت: مردم فلسطین از بیش از 100 سال پیش مقاومت را آغاز کردند. مردم بزرگ فلسطین همواره قادر بوده‌اند دست به نوع آوری در مقاومت بزنند؛ نوآوری که متناسب با واقعیت ویژه آن‌ها و شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی باشد. این مردم با اینکه شکل مقاومت را تغییر داده‌اند اما از مقاومت دست نکشیده‌اند. تجربه عملی در مقابله با دشمن صهیونیستی نشان داد که این دشمن جز با روش زور عقب نشینی نمی‌کند. مردم فلسطین تنها از طریق مقاومت می‌توانند جلوی اسرائیل بایستند چراکه مقاومت مسلحانه عالیترین نوع مقاومت است.

وی درباره ارزیابی خود از دیدار میان مسئولان جنبش حماس و فتح و میزان تاثیر آن بر حل مساله فلسطین و انتفاضه گفت: متاسفانه همچنان محاسبات تنگ نظرانه مانع برداشتن گام جدی و واقعی برای تحقق وحدت ملی می‌شود. تجربه عملی مردم فلسطین ثابت کرد که مقاومت موجب وحدت صفوف مردم شد درحالی که سازش موجب دامن زدن به تفرقه و دودستگی می‌شود. نبود قدرت برای توافق بر سر مرحله آزادسازی ملی و مسائل مورد نیاز این مرحله و ادامه حساب باز کردن روی مذاکرات مستقیم و غیرمستقیم موانعی بر سر راه وحدت ملی فلسطین است. من از جمله کسانی هستم که معتقدند فلسطین این روزها در مرحله سوم بازسازی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) قرار دارد و جوانانی که جرقه انتفاضه سوم فلسطین را زدند نقش سرنوشت ساز و تاثیرگذاری در این سازندگی دارند.

محمد علی در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت کیفرخواستی که فلسطین درباره جنایت‌های صهیونیست‌ها به دادگاه لاهه ارائه داد، گفت: نباید بر قدرت نهادهای بین‌المللی که در سایه نتایج جنگ جهانی اول و دوم و برای خدمت به کشورهای پیروز در این جنگ‌ها تاسیس شده‌اند برای بازگرداندن حق حساب باز کرد اما رفتن به این نهادها برای کشف ماهیت نژادی و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی به عنوان رژیمی که در پی ریشه کن کردن دیگران و جایگزین کردن خود است و تنها زبان زور را می‌فهمد برای متوجه کردن افکار عمومی جهان به جنایت‌های رژیم صهیونیستی، افزایش انزوای این رژیم و تشدید تحریم آن مثل چیزی که برای نظام آپارتاید در آفریقای جنوبی رخ داد، کافی است.

وی درباره تفاوت میان انتفاضه قدس با انتفاضه‌های دیگر و عدم نگرانی رژیم صهیونیستی نسبت به این انتفاضه گفت: انتفاضه کنونی به دو دلیل بسیار پویاتر از انتفاضه سنگ و الاقصی خواهد بود یکی ورود گروه‌های جدیدی از مردم فلسطین به این انتفاضه است؛ گروه‌هایی که در انتفاضه‌های قبل شرکت نداشته‌اند. دوم گسترش دامنه اقدامات میدانی علیه رژیم اشغالگر اسرائیل در تمامی خاک فلسطین است که این مورد نیز در انتفاضه‌های قبل دیده نمی‌شود.

محمد علی گفت: اقدامات اخیر اسرائیل که علیه تمامی مردم فلسطین صورت گرفته است پویایی انتفاضه فلسطینی‌ها را بیشتر خواهد کرد. از جمله این اقدامات تعلیق فعالیت جنبش اسلامی در داخل، بررسی سلب تابعیت ساکنان قدس، بازداشت صدها فلسطینی و محاکمه آن‌ها در مقابل دادگاه‌های امنیتی اسرائیل است. این اقدامات آتش درگیری‌ها را شعله ورتر می‌کند و به تشکیل هسته اصلی انتفاضه سرعت می‌بخشد. پس از افزایش شهرک سازی‌های اسرائیل، تجاوز مکرر به مسجد الاقصی، تلاش هدفمند برای یهودی سازی قدس و هدف قرار دادن تمامی فلسطینی‌ها مردم فلسطین را بر آن می‌دارد تا گزینه مقابله را برگزینند چراکه پس از اثبات شکست کامل گزینه حل و فصل فلسطینی‌ها گزینه‌ای جز مقابله ندارند.

گفت‌و‌گو از خبرنگار ایسنا: سمیه رعیت

انتهای پیام

کد N1019735