هشدار اتحادیه اروپا به اپوزیسیون کوزوو

کمیسیونر اتحادیه اروپا به اپوزیسیون کوزوو هشدار داد که اقدامشان در تحریم پارلمان، پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را به مشکل می‌اندازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، کوزوو اخیرا توافق ثبات و شراکت با اتحادیه اروپا امضا کرده که نقطه عطفی در جهت رشد اقتصادی این کشور محسوب می‌شود.

یوهانس هان، کمیسیونر اتحادیه اروپا در جریان یک نشست خبری با عیسی مصطفی،‌ نخست وزیر کوزوو در پریشتینا، پایتخت این کشور گفت: درخواست ما همواره این است که یک مناظره سیاسی باید در پارلمان و با حضور تمام اعضای منتخب صورت گیرد.

در دو ماه گذشته اپوزیسیون کوزوو پارلمان این کشور را با شلیک گاز اشک آور، پرتاب تخم مرغ و سایر موارد بر هم زده و از دولت می‌خواهد توافق با صربستان برای اعطای اختیارات بیشتر در مناطق تحت تسلط صرب‌ها و علامت گذاری مرزها رد کند.

کمیسیونر اتحادیه اروپا همچنین ادامه داد، تحریم پارلمان تاثیر منفی بر روند پیوستن کوزوو به اتحادیه اروپا می گذارد. سرعت روند رو به جلوی پیوستن به اتحادیه اروپا معمولا توسط خود کشور تعیین می شود.

وی گفت:‌ بروکسل تا 2020 برای تقویت اجرای قوانین، کشورداری، رشد اقتصادی و نحوه اداره اجتماع مبلغ 650 میلیون یورو برای کوزوو اختصاص می دهد.

اپوزیسیون کوزوو گفته که اقداماتش در حفاظت و تسهیل روند الحاق این کشور به اتحادیه اروپاست.

حزب جنبش تعیین سرنوشت در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ اروپا بخاطر توافقاتی که کشور را از نظر قومیتی دچار انشقاق می کند هیچ‌کاری ندارد و چنین کشوری را نخواهد پذیرفت.

انتهای پیام

کد N1019666