جلیلی مطرح کرد:

افزایش کیفیت و کاهش قیمت انگیزه مردم برای خرید کالای ایرانی

مجلس شوراي اسلامي,تولیدکننده

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های اصل 44، افزایش کیفیت و کاهش قیمت کالاهای تولید داخلی را موجب تمایل بیشتر به خرید کالای ایرانی و توفیق بیشتر طرح دولت در این زمینه دانست.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های اصل 44، افزایش کیفیت و کاهش قیمت کالاهای تولید داخلی را موجب تمایل بیشتر به خرید کالای ایرانی و توفیق بیشتر طرح دولت در این زمینه دانست.

اسماعیل جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: آغاز عملیات دولت برای اجرای طرح خرید کالای ایرانی در راستای تحریک تقاضا و خروج از رکود، به تحریک تقاضای مردم برای خرید کالاهای داخلی کمک می‌کند به ویژه اینکه بسیاری از واحدهای تولیدی ساخت کالای خانگی، مصالح ساختمانی و خودرو به دلیل انباشت کالای تولید شده شرایط سختی دارند و این امر به شرایط رکود اقتصادی دامن می‌زند.

وی افزود: تمهیدی که اندیشیده شده این است که از مجموع منابع و تمهیداتی که در اختیار واحدها قرار می‌گرفت تا سقف 20 درصد به مصرف کننده اختصاص پیدا کند که این پرداخت‌ها از روز گذشته آغاز شده و ما فکر می‌کنیم اگر در اجرا موفق باشد منجر به تحریک تقاضا، به حرکت درآوردن فرآیند تولید و ظرفیت‌های بیکار شده و موجب رشد ناخالص داخلی خواهد شد.

نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در زمینه رغبت مردم به کالاهای تولید داخلی وجود دارد موضوع قیمت تمام شده و کیفیت کالاست. به این معنا که اگر کالایی کیفیت مطلوبی داشته باشد، قیمت بالایی خواهد داشت و اگر قیمت آن پایین باشد در کیفیت دچار مشکل است و همین امر مصرف کننده را در انتخاب دچار مشکل می‌کند.

جلیلی اضافه کرد: یکی دیگر از معایب طرح بهره 16 درصدی پیش‌بینی شده برای خرید کالای داخلی است که قیمت تمام شده کالا را بیش از قیمت واقعی می‌کند و باعث می‌شود مصرف کننده رغبت جدی به خرید آن کالا نداشته باشد. علاوه بر اینکه انتظار روانی جامعه بعد از توافق هسته‌ای این است که کالاهای خارجی با قیمت مناسب‌تری وارد بازار می‌شود و همین امر تردیدی را در انتخاب موجب خواهد شد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس توجه ویژه به کیفیت و قیمت کالاهای تولید داخل را از عوامل موفقیت این طرح برشمرد و خاطرنشان کرد: سیاست دولت سیاست درست است مشروط به اینکه کیفیت و قیمت مطلوبیت لازم را برای مصرف کننده داشته باشد و در سطح مطلوبی قرار گیرد. بنابراین فرآیند تولید باید به نحوی اصلاح شود که قیمت تمام شده محصول کاهش و کیفیت آن در طراحی عمر مفید و عملکرد افزایش یابد تا مشتری با رغبت کالای داخلی را مصرف کند.

وی در پایان تمرکز برخرید تولید داخلی را کمک به رونق اشتغال، تحرک واحدهای تولیدی و بکارگیری ظرفیت‌های بیکار در بنگاه‌های تولیدی و خدماتی دانست و تأکید کرد: شرط اصلی این است که بنگاه‌های تولیدی بر کیفیت و قیمت محصول تولید شده برای افزایش قدرت رقابت محصولات در بازار تمرکز کنند و توجه جدی را در این زمینه به خرج دهند.

انتهای پیام

کد N1019233