نقوی حسینی در گفتگو با مهر مطرح کرد؛

۳ اصل مورد تاکید ایران برای حل بحران سوریه/ غرب خُلف وعده می‌کند

سیاسی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، «منع دخالت خارجی، تصمیم‌گیری توسط مردم سوریه و قطع پشتیبانی از تروریستها» را سه اصل مورد تأکید ایران برای حل بحران سوریه خواند.

سید حسین نقوی‌حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تلاش‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و برخی کشورها برای حل سیاسی بحران سوریه از جمله برگزاری نشست وین در هفته گذشته اظهار داشت: غربی‌ها مجبور شدند جمهوری اسلامی را به نشست وین دعوت کنند چون می دانند که بدون حضور ایران امکان حل این بحران وجود ندارد و غربی‌ها نیز چنین توانایی ندارند.

وی با اشاره به سه محور مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران برای حضور در نشست وین گفت: اولین اصل از این اصول این نکته است که ما دخالت خراجی را قبول ندایم و قبول نمی کنیم از بیرون برای سوریه تصمیم‌گیری شود و درباره بودن یا نبودن افراد در حکومت سوریه تعیین تکلیف شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اگر چنین مسئله ای رویه شود که از بیرون از مرزها برای یک نظام سیاسی تصمیم‌گیری شود، دیگر هیچ نظام سیاسی ثبات نخواهد داشت و این اتفاق برای همه کشورها می افتد.

نقوی‌حسینی با اشاره به دومین اصل مورد تاکید جمهوری اسلامی برای حل بحران سوریه گفت: خود مردم سوریه باید برای آینده خود تصمیم بگیرند و این اصل، مبتنی بر اصول اولیه دموکراسی است.

وی با اشاره به اصل سوم در این زمینه تاکید کرد: تا زمانی که حمایت همه جانبه از گروه های تروریستی و مقوله جنگ نظامی وجود دارد، نمی توان بحران را حل کرد؛ اول باید حمایت و پشتیبانی مالی، لجستیکی و سیاسی از تروریست ها را قطع کرد و از آنها با قاطعیت خواسته شود که سلاح خود را بر زمین بگذارند تا بتوان با گفتگو موضوع را حل کرد.

آمریکا و غرب به تعهدات خود برای حل بحران سوریه عمل نمی‌کنند

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تاکنون و در نشست اخیر وین با قاطعیت این سه اصل را پیگیری کرده است، خاطرنشان کرد: با وجود این، اما در طرف مقابل مشاهده نمی کنیم که غربی‌ها اراده ای برای قطع کمک های نظامی به ترویست های تکفیری داشته باشند و همچنان معتقدند که آنها باید برای سوریه تعیین تکلیف کنند؛ در حالی که جمهوری اسلامی با چنین روندی موافق نیست.

نقوی‌حسینی تصریح کرد: نمی توان قرینه ای را مشاهده کرد که آمریکایی ها و غربی‌ها به تعهد خود برای قطع کمک های همه جانبه به تروریست ها عمل کنند و اگر این وضعیت ادامه یابد، نشست‌های سیاسی قطعا نتیجه نخواهد داشت.

جمهوری اسلامی با هم پیمانان منطقه ای نشست بگذارد

وی تاکید کرد: با توجه به این نکات و رفتاری که غرب دارد، جمهوری اسلامی باید تا نشست بعدی یک ارزیابی جدی داشته باشد که چقدر موارد توافق شده در نشست وین عملی شده و براساس آن برای حضور در نشست بعدی تصمیم‌گیری کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به راه حل جایگزین در صورت ثمربخش نبودن نشست‌هایی از این قبیل به دلیل کارشکنی غرب، خاطرنشان کرد: در این صورت جمهوری اسلامی باید با هم‌پیمانان منطقه ای خود نشست مستقلی برگزار کند و در این نشست‌ها برای حل بحران سوریه و جلوگیری از اهداف زیاده‌طلبانه غربی‌ها تصمیم‌گیری کند.

 

کد N1019218