افزایش فشارها بر دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی برای بازنگری در تحقیقات ناوگان آزادی غزه

قضات دادگاه کیفری بین‌المللی بار دیگر تاکید کردند که دادستان این نهاد باید در تصمیم خود برای عدم تحقیقات در رابطه با حمله اسرائیل به یک ناوگان کمک‌رسان غزه تجدیدنظر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تصمیم بدان معناست که فاتو بنسودا، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی باید مجددا این پرونده را بررسی کند و تصمیم بگیرد که آیا تحقیقات کامل را که احتمالا با طرح اتهاماتی علیه اسرائیلی‌های دخیل در حمله به ناوگان آزادی همراه می‌شود، از سر بگیرد یا خیر.

بنسودا سال گذشته با درخواست کومور، کشور جزیره‌ای واقع در اقیانوس هند در رابطه با تحقیقات روی حمله 31 مه 2010 مخالفت کرد. در این سال نیروهای کماندوی اسرائیلی به ناوگان آزادی غزه که با پرچم کومور تردد می‌کرد، حمله کردند.

بنسودا گفت که جرایم جنگی ممکن است در کشتی مرمره آبی به وقوع پیوسته باشد اما این جرایم آنقدر جدی نیست که نیازمند تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی باشد. در جریان حمله سال 2010 کماندوهای اسرائیلی هشت تبعه ترکیه‌ و یک آمریکایی – ترکیه‌ای کشته شده و چندین فعال حامی فلسطین زخمی شدند.

قضات در ابتدا ماه ژوئیه از بنسودا خواستند در تصمیم خود بازنگری کند و گفتند که وی در تخمین عمق این پرونده دچار خطا شده است. بنسودا اعتراض کرد اما مجمع قضات پنج‌ عضوی اعتراض وی را وارد ندانستند. سه تن از این قضات حکم دادند که این اعتراض براساس قوانین دادگاه "ناروا" است.

انتهای پیام

کد N1019176