تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س):

‌آسیب‌های عزاداری از بدعت‌ها تفکیک شود

محرم,عزاداري

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، با تاکید بر آسیب‌شناسی عزاداری در جامعه اسلامی توسط شورای فرهنگ عمومی استان قم، گفت: باید آسیب‌های عزاداری که در گذشته وجود داشته است و بدعت‌هایی که در حال حاضر وجود دارد از یکدیگر تفکیک شود.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، با تاکید بر آسیب‌شناسی عزاداری در جامعه اسلامی توسط شورای فرهنگ عمومی استان قم، گفت: باید آسیب‌های عزاداری که در گذشته وجود داشته است و بدعت‌هایی که در حال حاضر وجود دارد از یکدیگر تفکیک شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد سعیدی در یکصد و چهلمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قم، از هیئت‌ها و عزادارن حسینی(ع) به خاطر زنده نگهداشتن شعائر اسلامی و حسینی تقدیر و تشکر کرد.

وی افزود: اولویت‌بندی آسیب‌ها در امور مهم اعتقادات و نمادهای دینی مردم احراز شود و همچنین سطح‌بندی آسیب‌ها نیز مورد توجه قرار بگیرد.

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، گفت: این موارد باید به گونه‌ای دسته بندی، اولویت بندی و اقدام شود که موجب جوسازی دشمن علیه عزاداری حسینی(ع) نشود و در نهایت نیز این موارد با مشورت مراجع عظام تقلید به مرحله اجرا درآید.

‌هیئت‌های مذهبی به آسیب‌های عزاداری توجه داشته باشند

‌مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز در این جلسه گفت: هیئت‌های مذهبی همانگونه که به حضرت امام حسین(ع) ارادت دارند، باید به آسیب‌های عزاداری نیز توجه داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباس دانشی با قدردانی از کسانی که در برپایی و حفظ آیین‌های عزاداری حسینی(ع) تلاش می‌کنند، گفت: عاشورا الهام بخش تشیع بوده و انقلاب اسلامی ایران نیز ثمره عاشوراست.

وی گفت: مداحان در گذشته و حال سهم بسیار مهمی در اقامه شایسته عزای حسینی(ع) داشته‌اند و دارند و بحمدالله مرثیه خوانان و هیئت‌های مذهبی بویژه هیئت‌های پرشور جوانان از دانش و بصیرت خوبی برخوردارند، اما پا به پای اقبال جامعه به مجالس عزای حسینی(ع) مداحان نیز باید در ارتقای سطح دانش، معرفت و آگاهی‌های خود برای ارائه صحیح و فاخر عزای حسینی(ع) کوشش کنند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی قم با اشاره به آسیب‌های عزاداری حضرت سید الشهدا(ع) گفت: از جمله آسیب‌هایی که در یک پژوهش در استان قم به آن پرداخته شده است می‌توان به مواردی همچون راهیابی برخی از آلات موسیقی و بعضا بصورت افراطی، وجود ده‌ها طبل در برخی از هیئت‌ها که گاه جز صدای طبل صدای دیگری از آن هیئت‌ها شنیده نمی‌شود، چلچراغ‌های پرنوری که در شب‌ها با ریتم‌ها و نواهای خاص حرکت داده می‌شود، حمل برخی از علم‌ها که تناسبی با منطق عاشورا ندارد، حمل تصاویر برخی از حیوانات، نیمه برهنه شدن برخی از عزاداران هنگام سینه زنی، بستن پارچه بر درختان، سد معبر و مزاحمت برای همسایگان، مداحی محوری بدون خطابه و وعظ و حضور افراد کم اطلاع در آیین‌های عزاداری بعنوان مداح بدون تایید و نظارت استادان این عرصه مهم، از جمله آسیب‌هایی است که می‌توان به آنها اشاره کرد.

وی، غلو، بکارگیری تعابیر نامناسب و حتی بیان مطالب کذب در بیان مداحان را از دیگر آسیب‌های این عزاداری‌ها نام برد و گفت: خواب محوری، تعیین مبالغ سنگین برای برخی از اجراها، بروز رفتارهای دین گریزانه برخی از افراد بعنوان مداح و هیاتی از جمله عدم توجه به اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر، تعصب‌های قومی و بدعت‌های خطرناکی مانند قمه زنی، عدم رعایت بهداشت و نظافت و رقابت‌های ناسالم در این عرصه، آسیب‌های جدی به مجالس عزای حسینی(ع) وارد می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم اضافه کرد: بحث مداحی محوری مجالس بدون خطابه در مراسم ترحیم نیز وجود دارد، البته این آسیب در شهر مقدس قم کمتر از سایر نقاط کشور دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: انعکاس عزاداری‌های نامناسب بویژه آنکه مکان این عزاداری‌ها در قم است انعکاس نامناسبی در رسانه‌های بیگانه و تبلیغات ضدشیعی و تکفیری دارد.

وی گفت: ان‌شاءالله مداحان ارجمند که نقش بسیار ارزنده‌ای در شور و هیجانات سازنده مجالس عزای حسینی(ع) دارند و همچنین گردانندگان دلسوز هیئت‌های عزاداری، حسینیه‌ها و تکایا به رهنمودهای امام خمینی(ره) و دستورات و دغدغه‌های همیشگی رهبر معظم انقلاب اسلامی که خود بزرگ‌ترین اقامه کننده عزای حسینی(ع) هستند، توجه بیشتری داشته باشند تا آسیب‌ها و آفت‌های این عرصه از مجالس عزاداری رخت بربندد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان قم خاطرنشان کرد: باید از این فرصت منحصر به فردی که توسط عزاداری‌ها در اختیار جهان تشیع است برای بیان معارف غنی اسلام و تشیع استفاده کرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود، اظهار کرد: تاکنون 140 جلسه شورای فرهنگ عمومی در استان قم برگزار شده که 167 دستور کار در این جلسه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی گفت: شورای فرهنگ عمومی کشور با هدف توجه بیشتر به مسائل فرهنگی استان‌ها و پیگیری مصوبه‌های شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به تاسیس و تشکیل شورای فرهنگ عمومی در مراکز استان‌ها اقدام کرد و این شورا در قم نیز از سال 80 فعالیت خود را شروع کرده است.

وی افزود: سند فرهنگ ایثار و شهادت، بررسی آسیب‌های اجتماعی بویژه طلاق، طرح پیوست فرهنگی بلوار پیامبر اعظم(ص)، بررسی وضعیت ادیان و فرقه‌ها در کشور، تصویب طرح پیشنهادی فرهنگ ازدواج آسان، تصویب طرح احیای ساماندهی گلزار شیخان، همایش راهکارهای توسعه و کمی و کیفی زیارت در استان، تصویب مجتمع فرهنگی دیجیتال منطقه‌ای در استان، راه اندازی کلینیک خانواده در قم در بخش‌های آموزشی مشاوره و پژوهشی بمنظور کاهش اختلافات خانوادگی و طلاق، تصویب طرح توسعه ورزش همگانی، تصویب آیین نامه توسعه و ترویج کالاهای فرهنگی با تاکید بر فرهنگ مطالعه و تصویب و تدوین دانشنامه قم از مهم‌ترین فعالیت‌های شورای فرهنگ عمومی استان قم است.

دانشی گفت: علاوه بر این مصوبه‌ها، شورا کارگروه‌های گوناگونی را نیز تشکیل داده است که کارگروه تسهیل ازدواج جوانان، کارگروه تخصصی ترویج و گسترش فرهنگ حجاب و عفاف، کارگروه جشن‌های نیمه شعبان، کارگروه مقابله با عرفان‌های کاذب و انحرافی، کارگروه تبیین راهکارهای آیین چهارشنبه سوری آخر سال، کارگروه حضور روحانیان در مراکز و مدرسه‌های علمی، کارگروه سند راهبردی، فرهنگ شهروندی، کارگروه اصلاح الگوی مصرف و کارگروه توسعه و بسط شادی و نشاط اجتماعی از جمله آنهاست.

وی قم را جزو استان‌هایی برشمرد که جلسات شورای فرهنگ عمومی آن بصورت منظم برگزار می‌شود و مسئولان نیز به جلسات آن اهتمام ویژه‌ای دارند و در بخش‌های این استان نیز، ائمه جمعه بخش‌ها بعنوان رئیس این شورا این جلسات را برگزار می‌کنند.

وی گفت: در جلسات شورای فرهنگ عمومی استان قم شخصیت‌های مذهبی، علمی و فرهنگی برجسته‌ای حضور دارند که این یک ظرفیت مضاعف برای قم نسبت به سایر استان‌هاست و اگر توجه و عنایت بیشتری به این شورا صورت بگیرد می‌تواند یک الگوی مناسب برای سایر استان‌ها باشد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی قم همچنین بر کاربردی کردن این شورا و حضور موثرتر در عرصه فرهنگی استان تاکید کرد تا این جلسه فقط منحصر به ارائه گزارش نباشد.

انتهای پیام

کد N1019121