فرانسه: ائتلاف مخالفان سوری باید بازیگر اصلی در مذاکرات صلح سوریه باشد

سوريه,فرانسه

فرانسه اعلام کرد، ائتلاف مخالفان سوری که تحت حمایت غرب است، باید نقش بازیگر اصلی را در متحد کردن گروه‌های مخالفان سوری در هر یک از مذاکرات صلح آتی با دولت دمشق ایفا کند.

فرانسه اعلام کرد، ائتلاف مخالفان سوری که تحت حمایت غرب است، باید نقش بازیگر اصلی را در متحد کردن گروه‌های مخالفان سوری در هر یک از مذاکرات صلح آتی با دولت دمشق ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، طرفهای اصلی در جنگ داخلی پنج ساله سوریه ماه گذشته میلادی با هدف گردهم آوردن مقامات دولت دمشق و اعضای مخالفان سوری به پای میز مذاکره، نشستی را در وین برگزار کردند که بی‌نتیجه ماند.

ائتلاف مخالفان سوری علی‌رغم داشتن روابط ضعیف و اندک با مخالفان سوری و بی‌خبر بودن از عامه مردم، همچنان یکی از مهم‌ترین احزاب در مذاکرات بین‌المللی محسوب می‌شود.

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه پس از دیدار خالد خوجه، رئیس ائتلاف مخالفان سوری با مقامات فرانسوی از جمله لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفت: ائتلاف مخالفان سوری باید نقش مرکزی را در اتحاد اپوزیسیون میانه‌رو ایفا کند.

دیپلمات‌ها می‌گویند، دور بعدی مذاکرات بین‌المللی احتمالا تا چند روز آتی برگزار می‌شود.

فرانسه، یکی از منتقدان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نخستین کشور غربی بود که ائتلاف مخالفان سوری را به عنوان نماینده مشروع مردم سوریه به رسمیت شناخت.

سفیر ائتلاف مخالفان سوریه در فرانسه نیز گفت: این مذاکرات با هدف هماهنگی مقامات و ارزیابی روند مذاکرات وین برگزار شد. ما درباره احتمال دستیابی به یک راه‌حل سیاسی مذاکره کردیم.

یکی از موانع بر سر پیشرفت این مذاکرات، خواسته ائتلاف مخالفان سوری برای عزل اسد از قدرت به عنوان بخشی از سازش صلح‌آمیز است؛ خواسته‌ای که دمشق آن را رد کرده است.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روسی‌اش روز جمعه درباره اقدامات مربوط به سوریه تماس تلفنی داشتند.

در ادامه این بیانیه آمده است: این تماس از سوی واشنگتن حاصل شد و این دو مقام درباره مبارزه با داعش و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه نیز مذاکره کردند.

انتهای پیام

کد N1019110