در دیدار معاون دومای روسیه

پورمحمدی تاکید کرد: لزوم احترام سازمان‌های بین‌المللی به حقوق ملت‌ها

سیاسی

وزیر دادگستری در دیدار الیاس اوماخانوف، معاون دومای روسیه گفت: رویکرد احترام به حقوق ملت‌ها منطبق بر حقوق بشر، حقوق مدنی و حق تعیین سرنوشت است که این منطق حقوقی باید گسترش یابد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری کشورمان، که برای شرکت در هشتمین اجلاس کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد در روسیه به‌سر می‌برد، امروز (پنج‌شنبه) در دیدار با اوماخانوف، معاون دومای روسیه افزود: همکاری‌های ایران و روسیه سبب خواهد شد آمریکا و غرب نتوانند در منطقه سودجویی کنند.

او گفت: امیدواریم خاورمیانه را از تعرض تروریست‌ها پاک کنیم و ملت‌های منطقه از جمله سوریه و عراق هم خود باید بتوانند سرنوشت کشورشان را تعیین کنند.

پورمحمدی با اشاره به ورود روسیه به مبارزه با داعش در سوریه گفت: این تصمیمی تاریخی و ارزشمند بود و من مطمئن هستم تبعات بسیار مثبتی برای منطقه خواهد داشت. غرب و برخی کشورهای منطقه از آن چه انجام داده‌اند، در آینده خوشنود نخواهند بود.

وی ادامه داد: سیل آوارگان و بازگشت شهروندانی که با گروه‌های تروریستی همکاری داشته‌اند آن‌ها را با مشکلات بسیار مواجه خواهد کرد. ما قبلا هم به این کشورها هشدار داده بودیم ولی آن‌ها توجهی نکردند و باعث بروز چنین وضعیت پیچیده‌ای شدند.

پورمحمدی با اشاره به شش دیدار رییسان‌جمهور و پانزده دیدار وزیران خارجه دو کشور، روابط دو کشور ایران و روسیه را از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، رو به رشد دانسته و بر گسترش هر چه بیش‌تر روابط اقتصادی و فرهنگی به عنوان اساس روابط دو کشور در همه زمینه‌ها تاکید کرد.

در این دیدار پورمحمدی با اشاره به دروغ‌پردازی آمریکا علیه پرونده هسته‌ای ایران و هم‌چنین با اشاره به گفته پوتین که گفته بود آمریکایی‌ها در موضوع هسته‌ای ایران به همه دنیا دروغ گفتند، از مساعدت‌های روسیه و به خصوص پوتین و لاوروف در حل پرونده هسته‌ای تشکر کرد.

او با اشاره به افزایش محبوبیت پوتین در نتیجه رویکردهای روسیه در منطقه، تثبیت این روحیه ملی را از وظایف پارلمان و مراجع قانونی دانست و نیز بر نقش پارلمان دو کشور در تثبیت و تعمیق روابط خوب دو کشور تاکید کرد.

پورمحمدی در این دیدار که با حضور علیرضا صانعی، معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه برگزار شد، هم‌چنین خواستار احترام سازمان‌های بین المللی به انتخاب ملت‌های منطقه شد و افزود: رویکرد احترام به حقوق ملت‌ها منطبق بر حقوق بشر، حقوق مدنی و حق تعیین سرنوشت است که این منطق حقوقی باید گسترش یابد.

اوماخانوف، معاون شورای فداراسیون روسیه نیز در این دیدار گفت: انسان‌ها برابر و یکسان هستند و اگر آمریکا حق انتخاب دارد پس دیگران هم حتما از چنین حقی برخوردارند.

وی افزود: ما باید تلاش کنیم تا همه در جهان از حقوق برابر و یکسان برخوردار شوند و روابط کشورها نیز براساس اصول انسانی و احترام به قوانین بین‌المللی توسعه یابد.

در این دیدار اوماخانف با اشاره به همکاری‌های اخیر دو کشور گفت: همکاری‌های اخیر نشان داد وقتی ایران و روسیه با هم هستند و تشریک مساعی می‌کنند می‌توانند به نتایج خوبی برسند. حوادث اخیر گونه‌ای جدید از همکاری است. این اتفاقات هم نشان دهنده اهمیت جایگاه ایران است و هم درک مشترک دو کشور را از حوادث جهانی نشان می‌دهد.

هیات قضایی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی وزیر دادگستری در اجلاس یک هفته‌ای کنوانسیون جهانی مبازه با فساد که در سن پترزبورگ روسیه جریان دارد با مقامات و اعضای هیات های کشورهای مختلف دیدار و مذاکره می‌کند.

وزیر دادگستری ایران تاکنون در جریان این سفر ضمن امضای یک تفاهم‌نامه قضایی با وزیر دادگستری روسیه و مذاکره با دادستان کل این کشور، با همتایان الجزایری و اندونزیایی خود و هم‌چنین با راویل عین الدین، رییس شورای مفتیان روسیه به عنوان عالی‌ترین نهاد دینی این کشور دیدار و در باره توسعه روابط تهران و مسکو مذاکره کرد.

انتهای پیام

کد N1018742