یک نشریه کانادایی گزارش داد:

بازگرداندن روابط ایران - کانادا حساس‌ترین وعده ترودو

سیاسی

یک نشریه کانادایی در گزارشی با پرداختن به سابقه روابط میان ایران و کانادا در سال‌های گذشته نوشت: هرچند روابط میان دو کشور تا قبل از 2012 به‌طور کامل قطع نشده بود، بازگرداندن این رابطه کار دشواری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)؛ نشریه گلوب اند میل در گزارش خود به وعده جاستین ترودو، نخست‌وزیر جدید کانادا اشاره کرد که گفته بود قصد دارد روابط دیپلماتیک با تهران را از سر بگیرد و نوشت: در میان وعده‌های انتخاباتی جاستین ترودو در هفته‌های اخیر به نظر نمی‌آید هیچ یک حساس‌تر و سخت‌تر از این باشد که وی گفته بود قصد بازگرداندن روابط دیپلماتیک میان تهران و اوتاوا را دارد اما قطع کردن روابط بسیار ساده‌تر از برقراری رابطه است و ممکن است در آینده ثابت شود که حرف زدن از عمل ساده‌تر است.

کانادا در سپتامیر 2012 تمام روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد، از تمام مقامات ایرانی خواست تا در پنح روز کانادا را ترک کنند و سفارت خود را در تهران را نیز تعطیل کرد. به نظر می‌آمد که کانادا به دلیل برنامه هسته‌ای ایران، حمایت این کشور از بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه و تهدیدش علیه اسراییل دست به این کار زده است.

ترودو در ماه ژوئن در گفت‌گویی با شبکه سی‌بی‌سی بیان کرد: امیدوارم که کانادا بتواند سفارت خود را در تهران بازگشایی کند. من اطمینان دارم که راه‌هایی برای تعامل دوباره با این کشور وجود دارد.

جان موندی، سفیر کانادا در ایران در سال 2007 اقدام کانادا در سال 2012 را یک اشتباه خواند و گفت: وقتی روابط دیپلماتیک متوقف می‌شود بازگرداندن آن بسیار سخت است.

به نوشته این نشریه کانادایی، روابط میان دو کشور در سال‌های گذشته بارها با چالش مواجه شده است اما هیچ‌گاه این روابط به طور کامل قطع نشده بود. در زمان تسخیر سفارت آمریکا در ایران در سال 1980 روابط میان تهران و اوتاوا در روزهای تاریک خود قرار داشت اما خطوط ارتباطی میان دو طرف همچنان باز بود.

حتی در زمان جنگ میان ایران و عراق که تهران و اوتاوا دو رقیب محسوب می‌شدند، باز هم دو کشور روابط دیپلماتیک خود را با وجود نداشتن سفیر حفظ کردند.

پیتر جونز، یک کارشناس حوزه ایران در دانشگاه اوتاوا اقدام کانادا در سال 2012 را یک نمایش ایدئولوژیکی توصیف کرد تا یک اقدام موثر دیپلماتیک.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیتسی در آن سال از اقدام کانادا استقبال کرد و گفت که این کار نه تنها یک اقدام سیاستمدارانه بلکه اخلاقی نیز هست.

گلوب اند میل در ادامه به نقل از مایکل دی سالابری، سفیر پیشین کانادا در ایران نوشت: کانادا علاوه بر این، ممکن است متوجه این مسأله شود که ایران با توجه به حصول توافق هسته‌ای و ازسرگیری روابط اقتصادی با اروپایی‌ها و حتی آمریکا و در نتیجه بهبود روابط غرب با تهران دیگر تمایل زیادی برای ازسرگیری رابطه با اوتاوا نداشته باشد.

این سفیر پیشین کانادایی تأکید کرد که کشورش در حال حاضر در موقعیتی بد و نامناسب به عنوان یک درخواست کننده قرار دارد. بنابراین ازسرگیری و بهبود روابط با تهران به کندی پیش خواهد رفت اما پیتر جونز بر این باور است که میانه‌روها در ایران با توجه به شمار زیاد اتباع ایرانی در کانادا خواهان بهبود روابط با این کشور هستند.

در این میان تجار و جامعه بازرگانی ایران و کانادا نیز خواهان بهبود روابط میان دو کشور هستند تا بتوانند از فرصت‌های تجاری در آینده ایران پس از لغو تحریم‌ها بهره ببرند.

به گزارش ایسنا، مقامات ایران به ویژه به دلیل حضور پرشمار اتباع ایرانی مقیم کانادا همواره مایل به حفظ روابط دیپلماتیک با این کشور بوده‌اند اما به دلیل وجود یک دولت تندرو و متخاصم در کانادا که ادعاهایی بی‌اساس و نخ‌نما را علیه کشورمان مطرح کرده است، قادر به ادامه این روابط نبوده‌اند.

انتهای پیام

کد N1018707