امریکن اینترپرایز: لحن ایران در برابر پیشنهاد کناره‌گیری اسد سخت شده است

سوريه,بشار اسد

یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی تحلیلی نوشت: اگر ایران بخواهد به مشارکت خود در مذاکرات وین درباره سوریه ادامه بدهد، احتمالا با موضعی سخت حضور خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اندیشکده امریکن اینترپرایز در ادامه گزارش خود با اشاره به این‌که مقامات ایرانی حضور در مذاکرات اخیر وین درخصوص سوریه را نشانه احترام جامعه بین‌الملل می‌دانند، نوشت: نیاز به چنین مذاکراتی در درجه اول یادآور موقعیت خطرناک دیپلماتیک و نظامی است که تهران هنوز در سوریه با آن مواجه است.

بسیاری از شرکت کنندگان در مذاکرات وین انتظار دارند به عنوان بخشی از راه‌حل دیپلماتیک این بحران، بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه پس از مدتی از قدرت کنار برود. اما بعید است که ایران این مساله را بپذیرد چرا که اسد هنوز تنها گزینه باقیمانده برای ایران است و بعید است تهران بتواند به غیر از اسد به فرد دیگری حتی در محفل داخلی وی اعتماد کند.

از زمان مذاکرات وین در هفته گذشته لحن ایران در مقابل پیشنهاد کناره‌گیری اسد از قدرت در آینده نزدیک سخت شده است. به طوری که آیت الله علی خامنه‌ای، رهبری ایران در اول نوامبر گفت معنی ندارد که کشورهای دیگر درباره نظام حاکم و رییس‌جمهور یک کشور تصمیم گیری کنند. این اقدام خطرناکی است که هیچ کشوری در جهان برای خود نخواهد پذیرفت.

فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه نیز روز سه نوامبر در سفرش به تهران تاکید کرد که ملت سوریه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 به اسد رای و نشان داده‌اند که راه دیگری به جز رهبری وی وجود ندارد. دمشق نیز مانند تهران خواهد گفت که اسد حق دارد دوران ریاست جمهوری خود را به پایان برساند و حتی شاید در انتخابات بعدی نیز شرکت کند.

به گزارش امریکن اینترپرایز، از طرفی دیگر تنش‌های میان ایران و عربستان ادامه دارد و سخنان نیشدار عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان درباره حضور ایران در وین موجب واکنش تند حسن روحانی، رییس‌جمهور و دیگر مقامات ایران و صحبت از خروج از این فرایند دیپلماتیک در صورت بی‌نتیجه بودن مذاکرات شد.

چالش دیگر برای ایران، حمایت ریاض از نیروهای مختلف مخالف سوری و مقاومت در برابر قدرت ایران در سوریه است. عربستان خواستار جلوگیری از تسلط ایران در سوریه است و کناره‌گیری اسد را یک امر ضروری می‌بیند. تهران ممکن است حتی نگران توافق میان ریاض و مسکو هم باشد.

این اندیشکده در پایان آورده است: نتیجه کلام این‌که از نظر ایران، هر نوع راه حل قابل قبول برای دیگر طرف‌های حاضر در مذاکرات وین احتمالا بدتر از وضع موجود است. اگر ایرانی‌ها بخواهند با جدیت در این مذاکرات شرکت کنند، آمریکا، هم‌پیمانانش و حتی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه باید انتظار یک تهران سرسخت را پای میز مذاکرات داشته باشند.

انتهای پیام

کد N1018647