هاشمی رفسنجانی:

وضعیت منطقه خوب نیست/مسلمانان نباید با هم بجنگند

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام,هاشمي رفسنجاني,ایران و عربستان

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تاسف از اوضاع و شرایطی که جهان اسلام گرفتار آن است، گفت: وضع منطقه خوب نیست و ما مسلمانیم و براساس فرامین صریح قرآن برای حفظ وحدت جهان اسلام در حد امکان نه تنها نباید شروع کننده جنگ نباشیم، بلکه نباید مسلمانان باهم بجنگند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تاسف از اوضاع و شرایطی که جهان اسلام گرفتار آن است، گفت: وضع منطقه خوب نیست و ما مسلمانیم و براساس فرامین صریح قرآن برای حفظ وحدت جهان اسلام در حد امکان نه تنها نباید شروع کننده جنگ نباشیم، بلکه نباید مسلمانان باهم بجنگند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) آیت الله هاشمی رفسنجانی در مراسم اختتامیه دومین همایش گردهمایی سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور با یادآوری فاجعه مکه در زمان امام(ره) که منجر به تیره شدن روابط ایران و عربستان شده بود، خاطرنشان کرد: امام در جلسه ای مسئولان نظام را خواستند و گفتند به صلاح نیست که در نظام ما حج مردم مسلمان تعطیل شود و بروید مسئله عربستان را حل کنید.

وی با بیان این‌که «در زمان حضرت امام (ره) فرصتی نشده بود» به سیاست نظام پس از ریاست جمهوری خویش اشاره کرد و گفت: در شرایطی که روابط تیره ایران و عربستان به ضرر دو کشور و جهان اسلام بود، برآن شدیم که یخ‌ها را آب کنیم که از اجلاس کنفرانس اسلامی از سنگال شروع کردیم.

وی با یادآوری مذاکراتی که با امیرعبدالله به عنوان ولیعهد عربستان در سنگال و سپس پاکستان داشت، گفت: با یک رفتار اسلامی که حاضر شدیم به دیدار آن‌ها برویم، چنان اوضاع تلطیف شد که بعدها بزرگترین کارها مانند برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران و اصلاح قیمت نفت را انجام دادیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بعدها هم روابط به همین روال در سفرهای بعدی دو طرفه از جمله زیارت فدک ، خیبر و سایر مناطق سیاسی و حتی نظامی این کشور تقویت شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، حضور در همایش و دیدار با سفرای ایران در خارج از کشور را به ویژه در شرایط پسافرجام، به فال نیک گرفت و اظهار کرد: همه شما بزرگواران که در خارج از ایران از منافع وسیاست های جمهوری اسلامی ایران دفاع و حفاظت می‌کنید، می‌دانید و مطمناً حس می‌کنید که فضای جهانی به نفع جمهوری اسلامی تغییر یافت.

وی با تاکید بر این‌که «دکتر روحانی گروهی باتجربه را به مدیریت دکتر ظریف انتخاب کرد»، ادامه داد: تیم مذاکره کننده ایران هم در جهادی سیاسی وارد میدانی شده بودند که نه تنها هیات سیاسی 6 کشور بزرگ آمریکا و اروپا ، بلکه اتحادیه اروپا هم آمده بودند که در مذاکرات ایران را مجاب کنند، که سرانجام خود مجاب شدند.

وی با یادآوری شرایط مذاکرات سیاسی در مجامع بین‌المللی، به سختی کار تیم مذاکره کننده هسته‌ی ایران اشاره و خاطرنشان کرد: فرزندان ایران اسلامی کاری کردند که به عنوان افتخار ایرانیان در تاریخ دیپلماسی دنیا جاودان شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فهم سیاسی مردم برای درک شرایط سخت را نقطه آغاز حرکت اصلاحی انقلاب اسلامی از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 دانست و گفت: یک بار دیگر حقانیت ایران و فرهنگ اسلامی مردم آن به جهانیان ثابت شد که برخلاف تبلیغات رسانه های معاند، جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعامل سازنده با دنیاست.

وی اسلام را اساس فکری و فرهنگی مردم ایران خواند و با اشاره به انبوهی از آیات و روایات ، مخصوصا آیات 30 و 31 سوره فصلت ، اسلام را دین صلح و برادری توصیف کرد و با نگاه تفسیری به تعبیر «خلق عظیم» برای پیامبر اکرم (ص) ، گفت: پیامبری که آن همه نامهربانی از مشرکان و حتی از مدعیان مسلمانی می‌دیدند، در برخوردها مهربان بودند و خداوند نیز ایشان را صاحب اخلاق حسنه و والایی دانستند و این توصیف تا روز قیامت برای پیامبر رحمت می‌ماند.

وی در ادامه سخنانش با تشریح اتفاقات مقطع صلح حدیبیه تا فتح مکه، به بهانه‌گیری‌های مشرکان در چگونگی تدوین متن صلح نامه و انعطافات پیامبر اسلام (ص)پرداخت و گفت: نتیجه آن انعطافات تداوم پیروزی های درخشان اسلام است که نهایتاً به فتح مکه رسید.

هاشمی‌رفسنجانی با تاکید بر این‌که «بعضی‌ها فکر می‌کنند سوره فتح و تعبیر « فتحاً مبینا» برای فتح مکه است ، اما براساس اسناد متقن تفسیری در شان صلح حدیبیه و سیاست بسیار روشن پیامبر اکرم (ص) است»، گفت: در همان مقطع بعضی از مدعیان مسلمانی، بر اقدامات پیامبر اکرم (ص) خرده می‌گرفتند، اما آن شخصیت بزرگوار مصلحت اسلام و مسلمانان را بیشتر از همه می‌خواستند و حاصل آن سیاست ایشان ، فتح بدون خونریزی مکه است که در حرم الهی برای مردم سخن گفتند و تاکید کردند که به جز 6 نفر همه مردم مکه آزادند و این مکمل فتوحات دیگر بود، چون عشایر عرب پشت سر هم مسلمان می‌شدند.

وی پس از مقایسه «برخی ایرادهای آن روزهای مدعیان مسلمانی به پیامبر با اعتراضات و تخریب‌هایی که این روزها در حق فرزندان مسلمان ایران انجام می‌دهند»، گفت: اگر بنا باشد برای منافع کشور و نجات مردم از خطر جنگ و تهدید ، مذاکره کنیم، باید به قرآن مراجعه کنیم که بهترین آیات را درباره صلح‌خواهی دارد.

وی به تشریح و تحلیل شرایط کشور برای مسایل هسته‌ای پرداخت و با اشاره به عزم جزم رهبری نظام، دولت و ملت، گفت: تایید برجام در مجلس هم نشان می‌دهد که اقدامات تیم مذاکره براساس منافع نظام، و مخالفت‌های برخی‌ها فقط برای اهداف سیاسی بوده است.

هاشمی‌رفسنجانی با یادآوری ویژگی‌های جغرافیایی، منافع مردم ایران و مهمتر از همه مکتب اهل بیت(ع)، گفت: جای تعجب است که چرا نمی‌خواهند با این همه امتیازات از ایران اسلامی الگویی در جهان اسلام بسازند در حالی که می‌توانیم با اخلاق و رفتار اسلامی با دیگران مواجهه شویم و از حقانیت ایران دفاع کنیم.

در آغاز این مراسم ، ظریف با ابراز خرسندی از حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در جمع سفرا و نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، گفت: در تمام این مدت همیشه از راهنمایی ها، حمایت ها و تجارب ارزنده رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برخوردار بودیم.

وی افزود: از ایشان تشکر ویژه داریم که علی رغم مشغله‌های زیاد برای این مراسم وقت گذاشتند.

انتهای پیام

کد N1018423