معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری:

هرکس درحال حج از بین برود از دشواری حساب قیامت در امان است

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری گفت: عدم توان مدیریت و برنامه‌ریزی یک کشور سبب شد که ما حاجیان زیادی را از ایران و سراسر جهان اسلام از دست بدهیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین مظلومی پنج‌شنبه شب در مراسم گرامیداشت چهلمین روز درگذشت قاریان مهاجر الی الله که در فرهنگسرای بهمن برگزار شد، با بیان اینکه بارها در قرآن کریم به مفهوم بلند مهاجرت و هجرت آن هم بدون تعیین مقصد اشاره شده است و در بسیاری از آیات کلمه هجرت را می‌بینیم اظهار کرد: البته در دو آیه از قرآن مقصد برای مهاجر الی الله ذکر شده است، یکی هجرتی که مقصد آن خدا باشد و دیگری هجرتی که مقصد پیامبر (ص) است. هجرت به سمت پیامبر یعنی رفتن به سمت مکانی که پیامبر (ص) در آن قرار دارد.

وی گفت: شهر مدینه همان‌جایی است که پیامبر (ص) به آن‌جا هجرت کرد. آیه‌ای در قرآن وارد شده در خصوص مومنانی که ادعای ایمان داشتند اما پس از هجرت پیامبر (ص) در مکه باقی ماندند. در ابتدای آیه «مهاجر الی الله و رسوله» هجرت به سمت خدا یعنی کعبه چرا که خدا مکانی ندارد که بگوییم به سمت خدا هجرت می‌کنیم. پس در اینجا هجرت همان خانه خدا (کعبه) است. این هجرت مختص زمان امروز نیست بلکه در زمان پیامبر هم مفهوم هجرت در بین جوامع بوده است.

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری گفت: امام سجاد (ع) در تعبیری می فرماید که کسانی که به سمت بیت الله الحرام بروند یعنی به سمت خدا رفته‌اند. در بیش از 20 روایت انحصارا معنی فرار همان هجرت به سمت خانه خدا است. ما در حادثه منای امسال به دلیل عدم توان مدیریت و برنامه‌ریزی یک کشور هزاران حاجی را از دست دادیم، آن هم از ایران و سراسر جهان اسلام.

مظلومی افزود: در آیات قرآنی داریم که هرکس از خانه خارج شود و قصد هجرت بنماید آن هم هجرت به سمت پیامبر و کعبه و اگر در آن حین مرگ آن‌ها را دریابد اجر آن‌ها با خداوند است. امام صادق (ع) در حدیثی می فرماید حاجی وقتی به حج عمره می‌رود در ضمانت الهی است. اگر کسی در حین عمل انجام مناسک حج از بین برود خداوند تمام گناهان قبلی او را می‌بخشد و اگر در حال احرام بمیرد در قیامت در حالی که لیبک‌گو است مبعوث می‌شود.

وی تاکید کرد: طبق سخن امام صادق (ع) خداوند وعده داده است که هرکسی در حال حج از بین برود از دلهره،‌ نگرانی و دشواری حساب قیامت در امان است. این همان وعده‌ای است که خداوند و معصومین (ع) به این عزیزان داده‌اند. آن‌ها بعد از مشعرالحرام و در حین حرکت برای جنگ با شیطان بودند که جان به جان آفرین تسلیم کردند. تمام حاجیان فاجعه منا برای ما محترم هستند اما در بین آن‌ها کاروان قرآنی رنگ و بویی دیگر داشت.

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری گفت: ما در قرآن کریم داریم کسانی که با قرآن مانوس می‌شوند آن هم در زمان جوانی قرآن با خون و گوشت آن‌ها آمیخته می‌شود. این عزیزان مصداق واقعی این جمله هستند چرا که قرآن با جان و پوست و گوشت و استخوان آن‌ها آمیخته شده بود و آن‌ها را نورانی کرده بود. در قیامت در حالی محشور می‌شوند که نور قرآن روشنگر راه آن‌ها خواهند بود. ان‌شاالله ما هم بتوانیم با تاسی از این خادمان و مفسران قرآنی خود را با قرآن مانوس کنیم.

انتهای پیام

کد N1017921