جهانگیری: ایران و ترکیه از ظرفیت سیاسی خود در حل بحران سوریه استفاده کنند

اسحاق جهانگیری, ایران و ترکیه

معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با نخست وزیر ترکیه تاکید کرد: ایران و ترکیه باید از ظرفیت های سیاسی خود برای حل و فصل بحران سوریه و عراق استفاده کنند و همکاری های خود را در این زمینه افزایش دهند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر پنجشنبه در گفت و گوی تلفنی با احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه ضمن تبریک برگزاری موفقیت آمیز انتخابات مجلس ملی ترکیه گفت: برگزاری این انتخابات نشانگر بلوغ سیاسی مردم ترکیه و وجود مردم سالاری در این کشور است.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در 14 سال گذشته روابط خوب و دوستانه ای با دولت ترکیه و حزب اعتدال و توسعه داشته و امیدوارم در دوره جدید نیز بتوانیم گام های بلندتری برای تقویت و تحکیم روابط برداریم.
جهانگیری با تاکید بر اینکه لازم است هر چه سریعتر روند توسعه روابط و گسترش همکاری های دوجانبه ی تهران – آنکارا با جدیت بیشتری نسبت به گذشته فعال شود، خاطرنشان کرد: دو کشور باید سطح همکاری ها و مناسبات خود را در همه زمینه از جمله موضوعات مهم اقتصادی و سیاسی ارتقا دهند.
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به حساسیت های موجود در منطقه، بر لزوم تقویت و توسعه همکاری های دو کشور در جهت مقابله با گروه های تروریستی و حل مسایل منطقه تاکید کرد.
جهانگیری در این تماس تلفنی همچنین برای دولت و ملت ترکیه موفقیت و سربلندی در عرصه های مختلف را آرزو کرد.
**گسترش روابط با ایران یکی از اولویت های دولت ترکیه است
احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه نیز در این مکالمه تلفنی با اشاره به روند رو به رشد مناسبات تهران و آنکارا در دوره مسئولیت حزب عدالت و توسعه گفت: حزب عدالت و توسعه در 4 سال آینده نیز دولت را در اختیار خواهد داشت و امیدوارم شاهد توسعه بیش از پیش روابط ایران و ترکیه در همه زمینه ها باشیم.
نخست وزیر ترکیه با تاکید بر اینکه گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران یکی از اولویت های دولت ترکیه محسوب می شود، گفت : روابط دو کشور به خصوص در مقطع فعلی از اهمیت فراوانی برای حل و فصل مسایل و مشکلات منطقه برخوردار است.
احمد داود اوغلو همچنین از آمادگی ترکیه برای گسترش روابط و توسعه مناسبات در همه زمینه ها با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و اظهار امیدواری کرد گام های بلندتری در راستای ارتقای سطح مناسبات فی مابین برداشته شود.
وی با اشاره به دیدار خود با حجت الاسلام والمسلمین روحانی در نیویورک، مذاکرات صورت گرفته را مثبت و سازنده ارزیابی کرد.
نخست وزیر ترکیه خاطرنشان کرد: خوشبختانه همکاری های دو کشور در سطح مناسبی قرار دارد که این امر نشان دهنده روابط خوب میان تهران و آنکارا است.
وی همچنین خواستار ابلاغ سلام های گرم خود و رییس جمهوری کشورش به مقام معظم رهبری ، رئیس جمهوری اسلامی ایران شد و برای دولت و ملت ایران آرزوی موفقیت و سربلندی کرد.
کد N1017902