معنای «روحانیت» در بیان آیت‌الله علوی‌گرگانی

مرجع تقليد,حوزه علميه,آيت‌الله العظمي علوي گرگاني

آیت‌الله علوی‌گرگانی گفت: اطلاق لفظ روحانی بر ما طلبه‌ها به این اعتبار است که با عالم روح و معنویت، سر و کار داشته و آماده سازی آن در دست ماست، به این دلیل نام روحانی را بر ما گذاشته‌اند.

آیت‌الله علوی‌گرگانی گفت: اطلاق لفظ روحانی بر ما طلبه‌ها به این اعتبار است که با عالم روح و معنویت، سر و کار داشته و آماده سازی آن در دست ماست، به این دلیل نام روحانی را بر ما گذاشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار طلاب مدرسه علمیه امام جعفر صادق(ع) شهریار به روایتی از پیشوای ششم شیعیان اشاره و اظهار کرد: حضرت فرمودند: «اُطْلُبُوا الْعِلْمَ وَ تَزَیَّنُوا مَعَهُ بِالْحِلْمِ وَ الْوَقَارِ/ در طلب‌ علم‌ باشید و با فراگرفتن‌ آن‌ خود را أیضاً با حِلْم‌ و وقار زینت‌ کنید!»

وی در پاسخ به این سوال که چرا به ما طلبه‌ها روحانی می‌گویند؟ گفت: وجود انسان مرکب از جسم و روح بوده و در مقایسه میان این دو، ارزش روح بیشتر از بدن است، چراکه بدنی که روح نداشته باشد، بی ارزش است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی اظهار کرد: بدن روح‌دار، هم خود نور است و هم تابنده است و نورافشانی می‌کند.

این استاد درس خارج حوزه خاطرنشان کرد: اطلاق لفظ روحانی بر ما طلبه‌ها به این اعتبار است که با عالم روح، سر و کار داشته و آماده سازی آن در دست ماست، به این دلیل نام روحانی را بر ما گذاشته‌اند.

وی تصریح کرد: اگر روحانی بتواند با علم و کمالی که به دست آورده، مردم را از مادیات جدا کرده و آنان را با روح آشنا کند، فعالیت مناسبی داشته است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری حوزه، وی با بیان این‌که «خداوند تاج کرامت را بر سر ما قرار داده است» اظهار کرد: خداوند متعال در آیه 70 سوره اسراء فرمودند: ما آدمیزادگان را گرامی داشتیم و آنها را در خشکی و دریا، (بر مرکب‌های راهوار) حمل کردیم و از انواع روزی‌های پاکیزه به آنان روزی دادیم و آنها را بر بسیاری از موجوداتی که خلق کرده‏‌ایم، برتری بخشیدیم‏.

آیت‌الله علوی‌گرگانی تأکید کرد: طلاب عزیز باید با عبادت، معرفت خود را بالا برده و به خدا نزدیک شوید که در این صورت مسجود ملائکه خواهید شد.

این استاد درس خارج حوزه در پایان اظهار کرد: منظور از روحانیت، داشتن لباس به تنهایی نیست، بلکه هدف، تحصیل علم و کمال است و بنابر فرموده امام صادق(ع)، باید با حلم و وقار این علم و کمال را پوشاند.

انتهای پیام

کد N1017680