در ژاپ

صالحی: ایران به تعهدات خود برای لغو تحریم‌ها پایبند است

دكتر علي‌اكبر صالحي,برجام

علی اکبر صالحی رئیس آژانس اتمی ایران تاکید کرد که ایران بر اساس زمان‌بندی تعیین شده توافقنامه هسته‌ای ژوئیه با قدرت‌های بزرگ به تعهدات خود برای لغو به موقع تحریم‌ها تا پایان سال جاری میلادی پایبند است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) علی اکبر صالحی پس از سخنرانی در کنفرانس ژاپن به خبرگزاری رویترز گفت: هر آنچه را که رئیس جمهور ایران گفته است ما انجام خواهیم داد.

علی اکبر صالحی پیش از این گفته بود که ایران کار برچیدن سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم را به عنوان بخشی از توافق تاریخی با قدرت‌های بزرگ آغاز کرده است.

بر اساس این گزارش، بر اساس توافقنامه 14 ژوئیه میان ایران و دیگر کشورها، ایران باید بخش وسیعی از برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند و در قبال آن قدرت‌های غربی ملزم به لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران خواهند بود. بسیاری از کارشناسان انتظار دارند که این روند که از 18 اکتبر آغاز شده حداقل چهار یا شش ماه طول بکشد، اما حسن روحانی رئیس جمهور ایران بارها گفته است که انتظار دارد تحریم‌ها تا ماه دسامبر به طور کامل لغو شوند.

صالحی در سخنرانی خود در توکیو گفت: ‌تا آنجا که به برچیدن سانتریفیوژها مربوط می‌شود هیچ مشکلی فنی و تکنیکی وجود ندارد؛ چرا که ما به دفعات این کار را انجام داده‌ایم و کارشناسان و مهندسان ما به خوبی در این رابطه کارآزموده هستند.

وی در خصوص مسئله راکتور آب سنگین اراک گفت که ایران منتظر سند رسمی از جانب شش قدرت بزرگ در این رابطه است.

صالحی گفت: تا زمان ارائه این سند ما به طور قطع هیچ اقدامی را در خصوص رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک انجام نخواهیم داد.

انتهای پیام

کد N1017603