صالحی:

ایران تعهدات خود را به موقع اجرا می‌کند/ شرط بازطراحی رآکتور اراک

سیاسی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ایران به تعهدات خود در توافقنامه هسته‌ای به موقع عمل خواهد کرد تا تحریم‌ها تا پایان سال لغو شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: روحانی، رئیس جمهور ایران هفته پیش بار دیگر تاکید کرد، انتظار دارد تحریم ها تا پایان سال لغو و زمینه برای بازگشت ایران به نظام مالی و تجاری جهان فراهم شود.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز این هفته اعلام کرد: ایران کار خود را برای کاهش سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم به عنوان بخشی از توافقنامه هسته ای آغاز کرده است.

وی پس از سخنرانی درباره آینده هسته ای ایران در جمع دیپلمات‌ها و مدیران انرژی در توکیو گفت: هر چیزی که رئیس جمهور می‌گوید محقق خواهد شد.

به موجب توافقنامه هسته ای که ایران چهاردهم ژوئیه با آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی امضا کرد، تهران باید پیش از لغو تحریم ها بخش زیادی از برنامه هسته‌ای خود را محدود کند.

بیشتر تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند این روند که هجدهم اکتبر آغاز شده است، چهار تا شش ماه به طول انجامد، اما روحانی بارها اعلام کرده است انتظار دارد تحریم ها ماه دسامبر لغو شود.

صالحی در سخنرانی خود گفت: در مورد جمع‌آوری سانتریفوژها احتمال نمی‌دهیم مشکل فنی خاصی وجود داشته باشد، زیرا ما این کار را بارها انجام داده‌ایم و کارشناسان و مهندسان ما بسیار مجرب هستند.

بازطراحی رآکتور اراک، پس از دریافت سند رسمی ۱+۵

وی درباره موضوع رآکتور آب سنگین اراک هم که باید طراحی آن تغییر کند تا امکان تولید پلوتونیوم با غنای لازم برای ساخت تسلیحات هسته ای در آن وجود نداشته باشد، خاطرنشان کرد: ایران منتظر دریافت یک سند رسمی از ۱+۵ است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: به طور قطع تا زمانی که این سند تهیه نشده است، ما هیچ اقدامی در مورد رآکتور آب سنگین اراک صورت نخواهیم داد.

کد N1017505