یک عضو کمیسیون اجتماعی:

رفع‌نشدن مشکلات واحدهای سنگبری، 100 هزار نفر را بیکار می‌کند

تراش‌سنگ,بیکاری

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: عدم رفع مشکلات واحدهای سنگبری منجر به بیکار شدن 100 هزار نفر می‎شود.

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: عدم رفع مشکلات واحدهای سنگبری منجر به بیکار شدن 100 هزار نفر می‎شود.

عباس قائدرحمت در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، اظهار کرد: امور مالیاتی تکلیف دارد قانون را اجرا کند و بر اساس قانون دستگاه‎هایی که مشغول کار هستند باید مالیات پرداخت کنند.

وی با بیان این‌که «در شرایط فعلی کشور از وضعیت خوب اقتصادی برخوردار نیستیم و دچار رکود هستیم» گفت: گروه‎هایی از شرکت‎ها و کارخانجات به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده معترض هستند، واحدهای سنگبری نیز معترض اجرای این قانون هستند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به این‌که «سنگبری صنعتی در بخش معدن و فرآوری سنگ است» تصریح کرد: در حال حاضر 5500 واحد سنگبری با اشتغال 160 هزار نفر در کشور داریم که در چند استان فعالیت دارند.

قائدرحمت گفت: متاسفانه در چند سال اخیر به علت تورم، واحدهای سنگبری با مشکل جدی مواجه هستند و هر روز متضرر می‎شوند که علت اصلی آن عدم وجود بازار فروش و محدود شدن صادرات است.

وی با تاکید بر این‌که «در شرایط تحریم برای این واحدها مبادی صادراتی وجود ندارد و روز به روز درآمد آنها کمتر می‎شود و نمی‎توانند با کشورهایی مثل چین رقابت کنند» خاطرنشان کرد: علی‎رغم اینکه ایران معادن و فرآوری خوبی در این حوزه دارد اما در بحث صادرات ضعیف است.

این نماینده مجلس با اشاره به این‌که «در این استان 10 درصد سنگبری‎های کشور معادل 550 واحد وجود دارد» یادآور شد: با معاون رئیس جمهور و دستگاه‎هایی نظیر امور مالیاتی و تامین اجتماعی مشکلات واحدهای سنگبری مطرح و قرار شد مشکلات آنها به تدریج مرتفع شود و چنانچه این مشکلات رفع نشوند 100 هزار فرصت شغلی در سال‎جاری و اوایل سال 95 تعدیل می‎شود که این ضربه مهلکی بر اشتغال کشور وارد خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N1017298