افشاگری رییس کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا ازهمراهی واشنگتن با داعش

ایرنا نوشت: رییس کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا، با اعتراف به اینکه آمریکا عمدا از گسترش و اقدامات گروه تروریستی داعش در سوریه جلوگیری نکرده است، دستاوردهای فعلی داعش را حاصل عدم اقدام به موقع از سوی آمریکا خواند.

به گزارش ایرنا از جلسه شنود روز چهارشنبه کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان آمریکا در موضوع سیاست های آمریکا در سوریه که با حضور مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا تشکیل شد، اد رویس رییس این کمیته اعتراف کرد، در سالهای گذشته تصمیمات بی فایده بسیاری از سوی کاخ سفید در قبال بحران سوریه اتخاذ شده است.
وی همچنین اعتراف کرد، حملات هوایی نیروهای ائتلاف به سرکردگی آمریکا در سوریه، باعث کمک به داعش برای پیشروی های بیشتر شده است.
رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تصریح کرد در طول یک برهه زمانی یک ساله که گروه تروریستی داعش با خروج از رقه، بسوی شهرهای اصلی و بزرگ سوریه پیشروی می کرد و بیش از 14 شهر بزرگ در سوریه توسط این گروه تروریستی اشغال شد و ماشین های تروریست ها در صحراهای سوریه به راحتی قابل هدف گیری بود، کاخ سفید تصمیم گرفت هیچ گونه اقدامی علیه این گروه تروریستی انجام ندهد.
اد رویس اضافه کرد، سیاست اتخاذ شده از سوی کاخ سفید در آن زمان، عدم ممانعت از اقدامات داعش، در بهترین زمانی که امکان متوقف کردن آنها وجود داشت بوده است.
وی خاطرنشان کرد، در آن زمان وزیر خارجه اقلیم کردستان در سه سفر خود به واشنگتن، از آمریکا تقاضای کمک های تسلیحاتی داشت که در هیچ یک از موارد در زمان مناسب به آنها کمک تسلیحاتی نشد.
اد رویس تاکید کرد، بحران جاری سوریه و دستاوردهای حال حاضر داعش، حاصل عدم اقدام به موقع از سوی آمریکا بوده است.
رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اذعان داشت، رییس جمهور آمریکا تا به امروز استراتژی جامع وگسترده ای در جهت مقابله با تحرکات وحشیانه این گروه تروریستی و حفظ امنیت ملی آمریکا انجام نداده است و در مقابل، روسیه با اقدامات تعیین کننده خود، در حال شکل دادن آینده سوریه می باشد.
وی با ادامه اتهام زنی های خود اظهار داشت: پوتین وقتی ضعف دولت بشار اسد را مشاهده کرد با بکارگیری جت های جنگنده در تلاش برای حفظ قدرت رییس جمهوری سوریه برآمد .
اد رویس اذعان داشت حملات هوایی روسیه در سوریه تنها در یک روز با تمامی حملات هوایی آمریکا در طول یک ماه برابری می کند و عملیات هوایی نیروهای ائتلاف پس از ورود روسیه به میدان حتی کم رنگ تر از پیش شده است.
وی تصریح کرد، کاخ سفید از سویی مدعی است اهداف مشخص جهت اعمال حملات هوایی در دست نیست و از سوی دیگر تصمیم به اعزام شماری از نیروهای ویژه ارتش می گیرد که هیچ نقشی در شناسایی اهداف حملات نخواهند داشت.
رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به کاخ سفید که حملات روسیه را نشانه ضعف روسیه دانسته است خاطرنشان کرد برعکس حملات روسیه، نشانه قدرت گیری بیش از پیش بشار اسد در سوریه است.
وی تنها راه حل خروج از بحران سوریه را از طریق به قدرت رسیدن مخالفین بعنوان پلی برای ورود به مرحله جدید پسا بحران در سوریه برشمرد.
اد رویس ضمن ناکافی خواندان کمک های آمریکا به مخالفین دولت سوریه؛ کاغذ بازی اداری در کاخ سفید و احترام بیش از حد به دولت شیعه عراق را عامل عدم ارسال تسلیحات کافی به نیروهای اقلیم کردستان عنوان کرد.
وی در پایان خواستار ارسال تسلیحات بیشتر به نیروهای اقلیم کردستان شد و افزود اگر کاخ سفید خواستار مذاکرات نیروهای مخالف از موضع قدرت است، چرا با درنظر گرفتن محدوده ای امن برای مردم سوریه که با بهبود کمک رسانی انسان دوستانه ، از ادامه موج آوارگان به خارج از سوریه جلوگیری خواهد کرد اقدامی انجام نشده است.
آمریکا با کمک برخی دیگر از کشورهای غربی با تشکیل ائتلاف ضد داعش، به ظاهر مدعی از بین بردن گروه تروریستی داعش است ولی در طول یکسال گذشته که از شروع عملیات نظامی علیه این گروه تروریستی در سوریه می گذرد، هیچگونه دستاوردی علیه این گروه تروریستی بدست نیاورده است و در مقابل به بهانه مسلح کردن گروه های معترض دولت سوریه، اسلحه مورد نیاز داعش و دیگر گروههای تروریستی در سوریه را تامین می کند.
دولت امریکا با دخالت آشکار در امور داخلی سوریه، خواستار کناره گیری بشار اسد رییس جمهوری دولت قانونی سوریه از قدرت است.

4949

کد N1017216