رئیس کل دادگستری لرستان:

از خاطیان مطبوعاتی قهرمان درست نکنید

رئیس کل دادگستری لرستان گفت: اجازه نمی‎دهیم فضایی مسموم در استان ایجاد شود که مدیران اجرایی و مسئولین حکومتی در انجام وظایف خود دچار مشکل شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، جعفر بدری در مراسم تحلیف هیأت منصفه مطبوعات دادگستری لرستان با بیان این‌که «رسالت مطبوعات مهم است»، اظهار کرد: هر کشوری نسخه دموکراسی، فرهنگ و آداب و رسوم و ویژگی‎های مربوط به خود را دارد. در عرصه مطبوعات بنا داریم اجازه دهیم صاحب‎نظران، اهل قلم و اندیشه، پیشنهادات انتقادی خود را بیان کنند و زمینه را برای فعالیت آنان مهیا سازیم.

وی با اشاره به این‌که «اجازه نمی‎دهیم فضایی مسموم در استان ایجاد شود تا مدیران اجرایی و مسئولین حکومتی در انجام وظایف خود دچار مشکل شوند»، یادآور شد: متأسفانه در کشور ما یک مدیر برای اجرای وظایف خود با موانع زیادی مواجه است. اجازه نمی‎دهیم مطبوعات در جناح‎بندی سیاسی، عملکردها را به نفع جناح خود بیان کنند.این‌که بخواهیم قلم بزنیم و عملکرد مدیران را زیرسوال ببریم چون فلان مدیر جزو حزب من نیست، فضای درستی نیست و باید با خاطیان برخورد شود.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که در آستانه انتخابات هستیم، خوشبختانه پرونده‎های قضایی حوزه مطبوعات، مدیریت شده‌اند؛ همچنین شورای حل اختلاف را فعال کردیم و نگذاشتیم درگیری‎های قومی و قبیله‎ای در استان رخ دهد.

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان این‌که «با فعالیت شورای حل اختلاف مطبوعات بسیاری از پرونده‎ها به سازش ختم شد»، ادامه داد: در سال 92، 2 پرونده، سال 93، 6 و در سال 94 یک پرونده مطبوعاتی به دادگاه ارجاع داده شده است.

وی با اشاره به این‌که «باید دادگاه مطبوعات با حضور 7 نفر از اعضای هیأت منصفه تشکیل شود»، افزود: چنانچه تعداد به 7 نفر نرسد جلسه دادگاه به وقت دیگری موکول می‎شود و جلسه دوم با 5 نفر تشکیل خواهد شد. از سوی نماینده سازمان تبلیغات، نماینده ولی‎فقیه در استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشخاصی خوب و خوشنام در عرصه مطبوعات به عنوان اعضای هیأت منصفه جدید انتخاب شدند. انتظار می‎رود اداره کل ارشاد استان مساعدت‎های لازم را داشته باشد و هیأت منصفه نیز فعالانه در دادگاه‎های مطبوعاتی استان حضور یابند.

وی با انتقاد از این‌که «یکی از موضوعاتی که برای نظام هزینه در برداشته مطرح کردن مسائل سیاسی در کارها و تصمیمات است»، تأکید کرد: خوشبختانه در کشور آزادی‎های سیاسی، اجتماعی، آزادی بیان و نوشتار وجود دارد اما با تشکیل 10 پرونده مطبوعاتی در سال تمام این خدمات زیرسوال می‎رود و برای نظام هزینه درست می‎شود.

رئیس کل دادگستری استان ایلام اظهار کرد: خیلی از موارد با تذکرات اداره کل اطلاعات برطرف شد و کسانی‎که به عوامل خارجی وصل بودند محاکمه و روانه زندان شدند.

وی با اشاره به این‌که «نباید از یک خاطی مطبوعاتی قهرمان درست کرد»، گفت: در عملکرد مطبوعات آن‌چه که مدنظر است ترویج فرهنگ ایرانی و عقلانیت مذهب شیعه باید باشد و در انجام امور، حزبی‎کاری، سیاسی‎کاری و اختلاف سلیقه‎ها کنار گذاشته شود.

انتهای پیام

کد N1016994