رأی الیوم مطرح کرد؛

دلخوری نبیل العربی از به حاشیه رفتن اتحادیه عرب در موضوع سوریه

سیاسی

یک روزنامه عرب‌زبان با انتشار مطلبی ضمن «بی‌جا» خواندن ناراحتی دبیرکل اتحادیه عرب بخاطر عدم دعوت از این اتحادیه برای شرکت در نشست وین، نوشت: مواضع جانبدارانه، اتحادیه عرب را از نشست وین کنار گذاشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه رأی الیوم در مطلبی به عواملی که در نهایت منجر شد تا اتحادیه عرب در نشست وین درباره سوریه دعوت نشود، پرداخت.

بر اساس گزارش این روزنامه، «نبیل العربی» دبیرکل اتحادیه عرب به دلیل عدم دعوت از این اتحادیه برای شرکت در نشست وین درباره سوریه بسیار ناراحت است. ناراحتی وی زمانی آشکار شد که در جریان نشست خبری اخیر با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قاهره به صراحت گفت: «نمی دانم چرا با وجود نقش محوری اتحادیه عرب در حل بحران سوریه، از این اتحادیه برای شرکت در نشست وین دعوت به عمل نیامد؟»

ناراحتی العربی از دعوت نشدن اتحادیه عرب به نشست وین کاملا «‌بی‌جا» است، زیر خودِ وی به خوبی می داند که اتحادیه عرب با اقدامات خود در بحران سوریه، خود را به کلی از این مسأله کنار گذاشت. اولین اقدام جانبدارانه اتحادیه عرب در خصوص سوریه زمانی صورت گرفت که عضویت دولت دمشق در این اتحادیه را به حالت تعلیق درآمد. با این اقدام، اتحادیه عرب رسما از یک طرف بحران علیه طرف دیگر جانبداری کرد.

اگر نبیل العربی بگوید که بحران سوریه، مسأله ای است که اتحادیه عرب طی سال های اخیر بیشترین وقت را روی آن گذاشته و نقش بسزایی در خصوص سوریه ایفا کرده است، باید پاسخ داد بله، این مسأله درست است. اما باید گفت که نقش اتحادیه عرب در این خصوص با اشتباه محاسباتی همراه بوده چرا که از همان آغاز بحران سوریه، این اتحادیه خواستار دخالت نظامی خارجی در سوریه شده بود. اتحادیه عرب حتی سعی کرد تا شورای امنیت سازمان ملل را مجاب به صدور قطعنامه ای مبنی بر قانونی بودن حمله نظامی به سوریه کند؛ درست مانند آنچه که در لیبی اتفاق افتاد.

اکنون چهار سال از خالی بودن کرسی دولت دمشق در اتحادیه عرب می گذرد؛ این در حالی است که در طول این مدت سازمان ملل نه تنها دولت سوریه را وادار به تحویل کرسی خود در این سازمان نکرد، بلکه با وجود سختی ها و مشقت های فراوان سه فرستاده ویژه را در طول این مدت برای حل بحران سوریه تعیین کرد.

نبیل العربی نقش بسزایی را در به انزوا کشاندن نقش اتحادیه عرب در حل بحران های منطقه ایفا کرده است؛ وی این اقدام را از طریق درخواست برای دخالت های نظامی خارجی در کشورهای عربی که نتایج منفی آن هم اکنون به خوبی قابل رؤیت است، انجام داد.

کد N1016927