در نشست کمیته چهاردهمین دوره جشنواره امام رضا(ع) تاکید شد

در عرصه فرهنگ رضوی باید به‌طور جدی و عمیق کار کرد

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)گفت: باید در عرصه فرهنگ رضوی به طور جدی و عمیق کار کنیم و تاخیر در این زمینه جایز نیست زیرا در جایگاهی هستیم که توفیق خدمتگزاری به ساحت فرهنگ رضوی را داریم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیدجواد جعفری در نشست کمیته برنامه‌ریزی چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) که با حضور علی‌اصغر کاراندیش مروستی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات مدیره بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و مسئولان دبیرخانه‌های برنامه‌های موضوعی این جشنواره در استان‌ها، در مشهد مقدس برگزار شد، تاکید کرد: تاخیر در استفاده از فرصت خدمتگزاری به ساحت فرهنگ رضوی جبران‌ناپذیر است.

وی با اشاره به فرمایشی از پیامبر اسلام خطاب به ابوذر غفاری مبنی بر اینکه « ای اباذر از تاخیر در عمل بپرهیز که امروز از آن توست و از فردا خبر نداری» گفت: مبتنی بر این فرمایش رسول گرامی اسلام دست‌اندرکاران جشنواره امام رضا(ع)، از سه فرصت طلایی و استثنایی برای برنامه‌ریزی چهاردهمین دوره جشنواره امام رضا(ع) استفاده کردند.

دبیر جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، به این فرصت‌ها اشاره کرد و افزود: اولین فرصت ارادت بی حد و حصر مردمان این سرزمین نسبت به ساحت مقدس اهل بیت به خصوص شیفتگی خاص مردم نسبت به حضرت امام رضا(ع) است که این عشق و ارادت زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا از پشتوانه عظیم مردمی در جشنواره بهره‌مند شویم.

جعفری ادامه داد: فرصت دوم عنایت همه جانبه قانون اساسی و نظام مقدس جمهوری اسلامی، دغدغه‌های مقام معظم رهبری، حمایت مجلس و دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عرصه فرهنگ و معنویت است که جشنواره امام رضا(ع) در این حوزه تعریف می‌شود.

وی افزود: فرصت سوم همراهی و همدلی غیرقابل توصیفی است که از ناحیه دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های مردمی، نهادهای انقلابی، سازمان‌های دولتی و غیردولتی و به طور کلی نهادهای مختلف نسبت به امر فرهنگ رضوی انجام می‌شود.

جعفری تاکید کرد: وقت تلاش و کار است و بایستی در عرصه فرهنگ رضوی به طور جدی و عمیق کار کنیم و تاخیر در این زمینه جایز نیست زیرا در جایگاهی هستیم که توفیق خدمتگزاری به ساحت فرهنگ رضوی را داریم و ممکن است در آینده این فرصت در اختیار ما نباشد.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) به روندی که تاکنون برای چهاردهمین جشنواره امام رضا(ع) طی شده است، اشاره کرد و گفت: بلافاصله پس از اختتامیه جشنواره سیزدهم، رئیس هیات مدیره بنیاد امام رضا(ع)، از دست‌اندرکاران جشنواره خواستند نشست آسیب‌شناسی این جشنواره برگزار شود تا با بررسی نقاط ضعف و قوت زمینه‌های برگزاری جشنواره چهاردهم فراهم شود.

جعفری به چهار فرآیندی که تاکنون در راستای برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) صورت گرفته است، اشاره کرد و افزود: شورای مشورتی جشنواره با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و معاونت‌های تخصصی در گام اول برگزار شد که در آن به بررسی نقاط قوت و ضعف جشنواره پرداختیم زیرا ما معتقدیم جشنواره هیچگاه نباید متوقف شود بلکه همواره باید روبه جلو حرکت کنیم.

وی ادامه داد: نشست با دبیران برنامه‌های موضوعی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در ادامه نشست با دبیران برنامه‌های موضوعی در مناطق 8 گانه، گام‌های بعدی در راستای آمادگی برای جشنواره چهاردهم بود که در نشست‌های مناطق 8 گانه، 109 مصوبه تصویب شد که این مصوبات به کمیته برنامه‌ریزی چهاردهمین دوره جشنواره ارائه شد و در اختیار اعضاء قرار گرفت.

جعفری برگزاری نشست کمیته برنامه‌ریزی چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) با حضور معاون وزیر ارشاد و روسای کمیسیون‌های 8 گانه این جشنواره را چهارمین گامی دانست که تاکنون در راستای برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره امام رضا(ع)برداشته شده است.

وی همچنین از گردآوری بانک جامع مخاطبان و هنرمندان در جشنواره امام رضا(ع) خبر داد.

ضرورت پاسخگویی به شبهات دینی در فضای مجازی با الهام از آموزه‌های رضوی

علی‌اصغر کاراندیش مروستی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در نشست کمیته برنامه‌ریزی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی - هنری امام رضا(ع) گفت: 13 دوره از جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) برگزار و پس از هر جشنواره جلسه آسیب‌شناسی و برنامه‌ریزی برای دوره بعدی آن تشکیل شده است.

کاراندیش مروستی افزود: امسال پس از اتمام دوره سیزدهم این جشنواره جلسات مفصلی با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها که دبیری برنامه‌های موضوعی جشنواره امام رضا(ع) را برعهده دارند برگزار شد و مطالب مطلوبی در این جلسات مطرح و درباره آنها تصمیم گیری و برنامه‌ریزی شد.

وی بیان کرد: برگزاری این جلسات نشان می‌دهد که همه دست اندرکاران این جشنواره تلاش می‌کنند کیفیت برنامه‌ها ارتقا یابد و در جهت فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ رضوی اقدامات موثری انجام گیرد.

رئیس کمیته برنامه‌ریزی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) نتایج نظرسنجی انجام گرفته درباره دوره سیزدهم این جشنواره را مسرت بخش ذکر کرد و گفت: بر اساس این نظر سنجی 77 درصد شرکت کنندگان برگزار ی جشنواره امام رضا(ع) را در راستای ترویج فرهنگ رضوی موثر ارزیابی کردند.

کاراندیش مروستی حضور پررنگ مردم و دیدن آثار در برنامه‌های جشنواره امام رضا (ع) را رکن رکین این رخداد فرهنگی برشمرد و گفت: هرچند بنیاد بین‌المللی فرهنگی - هنری امام رضا (ع) محور اصلی این جشنواره است اما نباید فراموش کنیم که اگر در مراسم و برنامه‌های فرهنگی مشارکت مردم گسترده نباشد به نتیجه اصلی نمی‌رسیم.

وی اظهار کرد: هدف دیگر جشنواره امام رضا (ع) فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی در زمینه فرهنگ رضوی است لذا برای هر دوره برگزاری این جشنواره یک موضوع و شعار اصلی باید در نظر گرفته شود تا برنامه‌ها بر مبنای آن تدوین شود.

وی بیان کرد: نیازهای مختلفی در جامعه امروز وجود دارد که دین کامل اسلام قادر به پاسخگویی به همه این نیازهاست، لذا باید با استخراج مبانی دین و فرهنگ رضوی بتوان هم نیازهای جامعه را برطرف کرد و هم از طریق تعاملاتی که با سایر کشورها در خلال برگزاری این جشنواره برقرار شده، فرهنگ رضوی را به سایر نقاط دنیا گسترش داد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنا قرار دادن نظرات و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری برای تعیین شعار و محور اصلی هر دوره جشنواره امام رضا (ع) را مورد تاکید قرار داد و گفت: در برنامه‌ریزی‌ها برای جشنواره امام رضا (ع) باید شعار سالانه که از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام می‌شود، مدنظر قرار گیرد.

کاراندیش مروستی اظهار کرد: توجه به سبک زندگی اسلامی با رویکرد اقتصاد مقاومتی با الهام از آموزه‌های رضوی در دوره چهاردهم جشنواره امام رضا(ع) مورد توجه ویژه مجریان برگزاری این جشنواره است.

وی ترجمه آثار رضوی به زبان‌های مختلف را مورد توجه قرار داد و گفت: طی دو سال گذشته آثار جشنواره امام رضا (ع) به زبان‌های مختلف ترجمه شده و با فعالان فرهنگی در نقاط مختلف جهان تعاملات مناسبی در جهت ترویج فرهنگ رضوی انجام گرفته است و ضروری است آثار رضوی به زبان‌های مختلف ترجمه شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به رغم کمبودهایی که در منابع انسانی و مالی این وزارتخانه وجود دارد باید با برنامه‌ریزی مناسب حداکثر بهره را از منابع موجود گرفت که در این راستا باید از حضور 100 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور و 30 هزار دانشجوی خارجی در داخل کشور برای ترویج فرهنگ رضوی و برگزاری پرشور جشنواره امام رضا (ع) استفاده کرد.

کاراندیش مروستی بر توجه ویژه به خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان، دانشجویان و.. در برگزاری جشنواره امام رضا (ع) تاکید کرد و گفت: طی دو سال گذشته وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور حضور موثری در این جشنواره داشته و کمیته‌های مختلف و موثری از جمله طب سنتی، بانوان و طب رضوی و .. در کمیسیون دانشگاهیان این جشنواره تشکیل شده است.

وی با اشاره به خطرهای شبهه‌سازی در خصوص مبانی دینی در فضای مجازی گفت: گاهی مطالبی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در خصوص فرهنگ دینی ما بیان می‌شود که برای مردم بویژه قشر جوان ایجاد شبهه می‌کند.

وی افزود: شبهاتی که در خصوص آداب و رسوم مذهبی در فضای مجازی به جامعه القا می‌شود را باید جدی گرفت و به نحو مناسب پاسخ داد و این پاسخگویی می‌تواند از طریق تولیدات موثر و متناسب با شبهات در جشنواره امام رضا(ع) انجام گیرد.

کاراندیش مروستی تاکید کرد: باید از موازی کاری در برنامه‌های جشنواره امام رضا (ع) جلوگیری کرد و همه کمیته‌ها و نهادهای مختلف در یک راستا و هماهنگ عمل کنند.

وی بیان کرد: از برگزاری جلسات اضافی و هزینه‌بر نیز که به تعمیق و گسترش محتوای جشنواره امام رضا (ع) کمکی نمی‌کند نیز باید خودداری کرد اما تا می‌توان باید از حضور نیروهای فکری که به کیفیت برنامه‌ها کمک می‌کنند، بهره گرفت.

وی اظهار کرد: استفاده از هنرمندان و افراد فرهیخته ناشناخته در استان‌های مختلف و معرفی آثار آنان در جشنواره باید مدنظر قرار گیرد، همچنین باید از نظرات دست اندرکاران شهرستانی و استانی در برنامه‌ریزی برای جشنواره استفاده کرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین بانک جامع اطلاعاتی جشنواره امام رضا (ع)، نمایش آثار و معرفی افراد دست‌اندرکار در دوره‌های پیشین جشنواره، کمک به فروش موثر آثار تولیدی جشنواره، برگزاری نمایشگاهی از آثار جشنواره در استان‌ها و گردش تولیدات هر استان در جشنواره امام رضا(ع) در کشور را مورد تاکید قرار داد.

کاراندیش مروستی گفت: مناسب سازی جوایز با ارزش تولیدات، توجه به پژوهش محوری آثار ارزشمند، رسمیت دادن به مسئولیت استانداران در ستادهای استانی دهه کرامت، تشکیل کارگروه اقلیت‌های مذهبی در جشنواره امام رضا (ع) برای عمق‌بخشی به برگزاری دوره چهاردهم این جشنواره نیز ضروری است.

کمیته برنامه‌ریزی چهاردهمین دوروزه جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع)به مدت دو روز در مشهد مقدس برگزار شد.

انتهای پیام

کد N1016818