نماینده‌ رهبری از مناطق سیل‌زده‌ ایلام ‌بازدید کرد

سیل

نماینده‌ رهبر معظم انقلاب اسلامی از مناطق سیل‌زده ایلام بازدید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالحسین معزی پس از بازدید از مناطق سیل‌زده ایلام در دیدار با استاندار اظهار کرد: حضور به‌موقع مسئولان نهادهای مختلف در هنگام بروز حوادث و بحران‌ها بزرگ‌ترین مایه دلگرمی و آرامش خاطر برای آسیب دیدگان است.

وی با بیان این‌که «حوادث طبیعی در دنیا به 44 مورد تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس ارزیابی‌ها 33 مورد در ایران اتفاق می‌افتد»، تصریح کرد: در طول 2 سال اخیر در کنار تردد زوار با حجم بالا در ایام اربعین چهار مورد دیگر شامل زلزله، سیل، آتش‌سوزی جنگل و ریزگردها در این استان رخ داده است، ضمن این‌که تردد 2 میلیون زائر اربعین از این استان نیز در کنار آثار پربرکت آن ، مشکلاتی را نیز به همراه دارد.

وی هم‌چنین با بیان این‌که «پیش‌بینی امکانات مقابله و آمادگی تمامی ارگان‌ها برای خدمت‌رسانی به‌موقع در هنگام بروز بحران بسیار تعیین‌کننده است» افزود: تمامی نهادهای کشوری و استانی امکانات و تجهیزات خود را برای کمک به آسیب دیدگان بکار گرفتند ولی شدت خرابی‌ها آن‌قدر زیاد است که در کوتاه‌مدت امکان خدمات‌رسانی را با مشکل مواجه کرد.

نماینده رهبری یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در نخستین فرصت بنده را مأمور کردند تا پیام تسلیت و دلجویی معظم‌له را به مردم استان و به‌ویژه آسیب دیدگان این واقعه طبیعی ابلاغ نمایم و امیدواریم در این بازدید ضمن آشنایی بیشتر با حجم مشکلات ایجادشده گزارش کاملی را خدمت رهبری ارائه دهیم تا تصمیمات مقتضی برای سرعت‌بخشی به امدادرسانی اتخاذ شود.

محمدرضا مروارید استاندار ایلام نیز در این دیدار اظهار کرد: علاقه قلبی بسیار عمیقی میان مردم ایلام با رهبری وجود دارد و ایلامی‌ها در دوران دفاع مقدس شاهد حضور ولی امر مسلمین در این خطه شهیدپرور بوده و مقام معظم رهبری نیز علاقه خاصی به مردمان مرزدار و همیشه در صحنه ایلام دارند.

وی با بیان این‌که «امیدواریم با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی منابع و امکانات ویژه‌ای برای رسیدگی به مشکلات آسیب‌دیدگان از سیل استان ایلام اختصاص یابد»، گفت: پنح حادثه تنها در طول 2 سال گذشته در مناطق مختلف استان رخ‌داده که زلزله، آتش‌سوزی در جنگل‌های استان، ورود گسترده ریزگردها و سیل هفته گذشته از نمونه‌های بارز آن هستند.

وی گفت: حجم خسارت‌های سیل هفته گذشته بسیار سنگین است و بر اساس ارزیابی‌ها حدود 300 خانوار در این سانحه طبیعی تمامی وسایل و امکانات زندگی‌شان را از دست داده و اجناس 100 واحد تجاری نیز در این سیل کم‌سابقه نابودشده که بیشتر آنان از خدمات بیمه‌ای نیز برخوردار نیستند و زندگی و معیشت آن‌ها با بحران جدی روبرو است.

مروارید تأکید کرد: با وجودی که تمامی دستگاه‌های اجرایی در جریان سیل امکانات خود را بسیج کردند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن خدمات‌رسانی به آسیب دیدگان انجام شود ولی ایلام همچنان از فقر امکانات مقابله با بحران به‌ویژه در زمینه بالگرد روبروست، به‌طوری‌که در شهرستان ایوان ارتباط هفت روستا به دلیل سیل قطع و امکان امدادرسانی به آنان مقدور نبود.

وی با بیان این‌که «تردد زوار در استان از دیگر وقایعی است که نیاز به بالگرد برای خدمات‌رسانی به زوار را دوچندان می‌کند» خواستار استقرار بالگرد امدادی جمعیت هلال‌احمر در استان ایلام شد و تصریح کرد: بدون شک رسیدگی به نیازهای آسیب دیدگان و مقابله با بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی باوجود بالگرد در استان بسیار راحت‌تر خواهد بود.

نماینده ویژه مقام معظم رهبری و استاندار ایلام پس‌ از این دیدار در مناطق آسیب‌دیده شهر ایلام حضور یافت و از نزدیک در جریان اقدامات انجام‌شده، حجم خسارات و مشکلات مردم قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N1016816