فرمانده ارشد ناتو خواستار حملات هوایی به افغانستان شد

تسنیم نوشت: یکی از فرماندهان آلمانی ارشد ناتو خواستار یک راهبرد نظامی قدرتمندانه مجدد در افغانستان و حملات هوایی به مواضع طالبان در این کشور شد.

به گزارش هفته نامه "اشپیگل"، ژنرال " هانس لوتار دومروس" از فرماندهان ارشد آلمانی ناتو خواستار یک راهبرد نظامی قوی برای عملیات ناتو در افغانستان شده و گفت: به دلیل شرایط امنیتی رو به وخامت افغانستان و فشارهای بالا بر ارتش این کشور این مسئله ضروری است که نیروهای امنیتی محلی را بار دیگر از نظر نظامی حمایت کنیم.

وی افزود: ما به یک مشاوره قوی نیاز داریم.

 اظهارات ژنرال دومروس که در حاشیه یک مانور نظامی بزرگ در اسپانیا سخن می گفت اشاره به تغییر رویکرد ناتو در افغانستان دارد. از پایان عملیات نظامی ناتو در اواخر سال 2014 این ائتلاف نظامی تنها بر مشاوره و آموزش نیروهای امنیتی افغان تمرکز کرده است.

این در حالی است که این فرمانده ارتش ناتو می گوید ما باید در ماه های آینده دوباره افغان ها را قدرتمندانه تر در عرصه نظامی از جمله به صورت هوایی حمایت کنیم. وقتی ما می بینیم که یک حمله از طرف نیروهای طالبان وجود دارد باید بتوانیم آن را سرکوب کنیم.

وی افزود: در واقع ما باید اقدامات نظامی حمایتی ناتو برای افغان ها را یک بار دیگر از نو مورد بازنگری قرار دهیم. برای این منظور در کنار حملات هوایی ممکن به طالبان تامین و حمایت بهتر نیروهای امنیتی محلی با تصاویر شناسایی، مشاوره عملیاتی و پشتیبانی تکنیکی لازم است.

این اظهارات نشان می دهد که ناتو شرایط در افغانستان را وخیم ارزیابی می کند. بعد از تسخیر موقتی شهر قندوز افغانستان توسط نیروهای طالبان که چند هفته پیش صورت گرفت ناتو این گونه ارزیابی کرده است که افغان ها نمی توانند به تنهایی مسئولیت امنیتی کشورشان را بر عهده گیرند. به همین دلیل آمریکا اخیرا حضور طولانی تر نیروهای خود در این کشور را اعلام کرده است. به این ترتیب باراک اوباما وعده خود برای بازگشت کامل از افغانستان تا پایان دوران مسئولیت ریاست جمهوری اش را نادیده گرفت. دولت آلمان نیز تصمیم دارد نیروهای آلمانی را مدت طولانی تری در شمال این کشور مستقر نگه دارد.

حالا این پرسش مطرح است که عرصه سیاسی چگونه روی چنین درخواستی واکنش نشان می دهد؟ "اورزولا فون در لاین"، وزیر دفاع آلمان البته از یک عملیات آموزشی طولانی تر در افغانستان حمایت کرده است اما یک عملیات نظامی قدرتمندانه مانند سابق را تا به حال مطلق رد کرده است. در ماه دسامبر کشورهای ناتو باید درباره انعطاف پذیری عملیات در افغانستان تصمیم گیری کنند.

ژنرال دومروس همچنین از تصمیات ناتو برای حضور طولانی تر در افغانستان استقبال کرده و گفت: من خوشحالم که ما مدت طولانی تری در این کشور می مانیم. ما امیدواریم که بتوانیم از یک شیب لغزنده جلوگیری کنیم.

49310

کد N1016796