در همایش سفیران و نمایندگی‌های ایران در خارج کشور

شمخانی: بیش‌ترین تحرک سیاسی ایران در فضای پسابرجام ارتقای همکاری‌های منطقه‌ای است

علي شمخاني,برجام

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: استکبارستیزی و نفی نظام سلطه، ماهیت تغییرناپذیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی صبح سه‌شنبه در همایش سالانه رییسان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با گرامی‌داشت 13 آبان ماه روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، قدرت‌سازی با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی و به دست‌گیری ابتکار عمل در حوزه‌های تاثیرگذار بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ماموریت اصلی رییسان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور است.

او با اشاره به ضرورت بهره‌گیری موثر از سرمایه ارزنده ناشی از حمایت قاطع رهبر معظم انقلاب اسلامی از دستگاه دیپلماسی و موفقیت‌های حاصل از سیاست تعامل سازنده افزود:‌ فرصت‌های پیش رو و الزامات بهره‌گیری از ظرفیت‌های جدید منطقه‌یی و بین‌المللی در فضای پس از برجام نیازمند تلاش مضاعف سربازان خط مقدم جبهه دیپلماسی کشور است.

شمخانی با تاکید بر اراده قاطع جمهوری اسلامی ایران بر اجرای برجام و بهره‌گیری از فرصت‌های جدید پیش‌رو افزود: رویکردها و الزامات 9 گانه تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری در کنار مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی چارچوب‌های مستحکمی را برای پیگیری و اجرای واقع‌بینانه و هوشمندانه برجام پیش روی مجریان قرار داده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با ارایه تحلیلی جامع از تحولات سیاسی و امنیتی در عرصه‌های منطقه‌یی و بین‌المللی گفت:‌ تغییرات سریع و غیرقابل پیش‌بینی در معادلات منطقه‌یی جایگزینی روندها به جای راهبردها شده و این مهم امکان بازیگری مولفه‌های تاثیر گذار بر تحولات جاری را بسیار پیچیده کرده است.

شمخانی با اشاره به تغییرات ماهوی شکل گرفته در بحران سوریه و محدود شدن قدرت‌ بازیگری و توان ایفای نقش گروه‌های تروریستی و حامیان منطقه‌یی آنان افزود: شکل‌گیری تحولات سریع و نابودی بخش مهمی از تجهیزات و نیروی انسانی گروه‌های تروریستی در مناطق مختلف سوریه نشان داد که ائتلاف 60 کشور به رهبری آمریکا صرفا با هدف مدیریت و نه مقابله با تروریسم بوده و هیچ‌گونه ارزش عملیاتی را به وجود نیاورده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تغییر ماهیت تهدیدات نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی و افزایش بار امنیتی آن را نیازمند بازتعریف روش‌های مقابله و مواجهه با تهدیدات جدید عنوان کرد و افزود: تغییر راهبرد ایالات متحده آمریکا و انگلیس و تصمیم دو کشور فوق برای تداوم حضور در منطقه با ایجاد پایگاه‌های جدید نشان دهنده افزایش زمینه‌های بی‌ثباتی و ناامنی در آینده منطقه است.

شمخانی توسعه راهبرد همکاری‌های منطقه‌یی و فعال‌سازی ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی مشترک را تامین کننده ثبات و منافع دراز مدت کشورهای منطقه عنوان کرد و افزود: بیش‌ترین تحرک سیاسی جمهوری اسلامی ایران در فضای پسابرجام در حوزه ارتقای همکاری‌های منطقه‌یی بوده و این مسیر با هدف کاهش اختلافات و ناامنی‌های فزاینده، افزایش تفاهم و همکاری و جلوگیری از اختلاف افکنی قدرت‌های فرامنطقه‌یی ادامه خواهد یافت.

وی با ارایه ارزیابی در زمینه تغییر وضعیت جمهوری اسلامی در مولفه‌های اقتدار، ثبات و استقلال طی یک سال گذشته افزود: با تلاش هماهنگ و خستگی‌ناپذیر دستگاه‌های ذی‌ربط اعم از سیاست خارجی، امنیتی، دفاعی و فرهنگی کشور به ویژه با موفقیت ایجاد شده در مذاکرات هسته‌ای در شرایط کم نظیری قرار داریم.

شمخانی در ادامه این جلسه به سوالات مطرح شده از سوی سفیران کشورمان در زمینه‌های مربوط به بحران سوریه، ورود نظامی روسیه به این عرصه، چالش‌های اجرای برجام، تحولات عراق و یمن پاسخ داد.

انتهای پیام

کد N1016566