/سرمقاله-رای الیوم/

نبیل‌ العربی به دلیل مواضعی که دارد نباید هم به وین دعوت می‌شد

اتحاديه عرب

نبیل‌ العربی، دبیرکل اتحادیه عرب به این دلیل که از وی برای مشارکت در کنفرانس‌های وین در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته جهت بررسی بحران سوریه دعوت به عمل نیامد، گله و احساس تاسف کرد. او در کنفرانس خبری با فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا این سوال را مطرح کرد، علی‌رغم نقش محوری اتحادیه عرب در مساله سوریه اما نمی‌دانم چرا از این نهاد برای حضور در نشست وین دعوت نشد؟.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مستقل رای الیوم، این گله نبیل العربی بیجاست چراکه وی به خوبی می‌داند از زمانی که اتحادیه عرب تصمیم گرفت عضویت سوریه را در این اتحادیه به حالت تعلیق درآورد و در نتیجه اعمال فشارهای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از طرف مقابل نظام سوریه حمایت کرد. از آن زمان اتحادیه عرب کاملاً خود را درخصوص مساله سوریه به حاشیه راند.

اگر نبیل‌ العربی می‌گوید که مساله سوریه مشغله اصلی اتحادیه عرب ظرف سال‌های اخیر بوده است، این مساله درست است. اما این نقش دچار برآورد نادرست شده است چراکه از آغاز بحران سوریه تمایل خود را به مداخله نظامی خارجی در این بحران نشان داد و تلاش کرد تا از طریق صدور قطعنامه‌ای از شورای امنیت همانند کاری که در لیبی کرد یک سرپوش بین‌المللی را برای مداخله نظامی خارجی در سوریه به وجود آورد.

نبیل‌ العربی زمانی که اعلام کرد که آماده است با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در هر مکان یا زمانی که وی انتخاب کند دیدار کند تلاش کرد تا این موضع اشتباه اتحادیه عرب را اصلاح کند و اعلام آمادگی وی برای تماس با نظام سوریه همسو با موضع دولت جدید مصر و در راستای روابط طبیعی مصر با نظام سوریه صورت گرفت. اما وی با اولین سرزنش از سوی برخی نظام‌های کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس از این موضع خود برگشت و حرف خود را پس گرفت.

ظرف چهار سال اتحادیه عرب کاملاً از بحران سوریه دور بوده است و کرسی سوریه در این اتحادیه خالی مانده است و این امر برعکس شرایط در سازمان ملل است که همچنان به داشتن نمایندگی سوریه در این سازمان پایبند ماند و بیش از سه فرستاده را برای تلاش‌های واقعی جهت دستیابی به برون‌رفت‌های سیاسی از این بحران به سوریه اعزام کرد و این امر علی‌رغم دشواری‌های بسیار و بزرگ در این مسیر برون‌رفت‌ها صورت گرفت.

آقای نبیل‌العربی نقش گسترده‌ای را در به حاشیه راندن این اتحادیه ایفا کرد و به دلیل طرفداری از یک طرف علیه طرف دیگر و حمایت از مداخله‌های نظامی خارجی در بحران‌های عربی این اتحادیه را کاملا از بیشتر مسائل حساس کشورهای عربی دور کرد و این مساله باعث پیچیده‌تر شدن این بحران‌ها و تجزیه کشورهای عربی و برهم خوردن ثبات آنها شد.

در هر حال اتحادیه عرب تنها طرفی نبود که در نشست‌های وین حضور نداشت بلکه دو طرف نزاع در سوریه یعنی دولت و مخالفان نیز حضور نداشتند.

زمانی که اتحادیه عرب و دو طرف نزاع در بحران سوریه در این کنفرانس حضور نمی‌یابند و نقش بیشتر کشورهای عربی و نمایندگانشان در نشست‌های وین شبیه تبدیل به یک شاهد دروغین می‌شود و تنها دو ابرقدرت تصمیم تاثیرگذار را در امور اعراب در اختیار دارند این امر بدین معناست که تمام امت عربی و نه فقط اتحادیه عرب به حاشیه رانده شده‌اند.

انتهای پیام

کد N1016478