معاون مرکل خطاب به پناهجویان: سهل‌گیر نیستیم!

معاون صدراعظم آلمان با هشدار به آوارگانی که وارد این کشور شده‌اند، گفت که آلمان کشور سهل‌گیری نیست اما برلین به تعهداتش در قبال این افراد پایبند است و آنها را می‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، زیگمار گابریل، معاون آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که وزیر اقتصاد هم است، در حالی درباره چالش‌ها و فرصت‌هایی صحبت کرد که آلمان در سال جاری میلادی در انتظار 800 هزار آواره و یک میلیون پناهجو است.

وی در جمع تجار در نشستی در برلین گفت: آلمان همانند سایر کشورها نیست و یک کشور سهل‌گیر نیز به حساب نمی‌آید. شما نمی‌توانید بدون داشتن اطلاعات کافی و فرهنگ همکاری به کشور پیشرو در صادرات در سطح جهان بدل شوید.

معاون مرکل ادامه داد: هر آن چیزی که نیاز دارید درباره جامعه و ارزش‌های آلمان بدانید در 20 ماده نخست قانون اساسی کشور آمده و شما برای آنکه بدانید چگونه در کشور زندگی کنید نیاز دارید این موارد را مطالعه کنید. من از آلمانی‌هایی با اصالت خارجی می‌خواهم تا همانند میانجیگران عمل کرده و کشور را برای تازه واردها توضیح دهند.

آلمان کشوری است که یک پنجم جمعیتش را شهروندان خارجی‌تبار تشکیل می‌دهند و در دهه 60 و 70 میلادی کارگران مهاجر زیادی را در خود پذیرفت و در دهه 90 میلادی نیز شهروندانی از یوگسلاوی و شوروی به این کشور وارد شدند.

معاون صدراعظم آلمان همچنین گفت: تازه واردها می‌توانند شکاف موجود در بازار کار کشور را پر کنند. در مورد موج مهاجرت به آلمان نیز باید به این مساله اشاره کنم که ما به این دلیل آنها را نپذیرفتیم که شکاف جمعیتی در کشور را پر کنیم بلکه آنها را می‌پذیریم چون از جنگ، سرکوب و ناآرامی در کشورهایشان فرار کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N1016373