آملی لاریجانی:‌

اذعان غرب به نقش ایران در حل مساله سوریه برای خوشامد ما نیست

آملي لاريجاني, رييس قوه قضاييه, قوه قضاييه

رییس قوه قضاییه گفت: اذعان غرب به نقش ایران در حل مساله سوریه برای خوشامد ما نیست، بلکه ناشی از اقتدار مردم است و ما باید این اقتدار را حفظ کنیم.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در دیدار با علما، روحانیون، ائمه جمعه و جماعات مازندران با اشاره به وظایف روحانیون گفت: الان به لحاظ فکری علیه نظام داریم بمباران می‌شویم. می‌خواهند نظام را ناکارآمد نشان دهند. نظام 35 سال مورد فشار است و جنگ تحمیلی هشت ساله داشته که قدرت و تمرکز کشور را به یک سمت متمرکز کرد. اینها هزینه‌های زیادی تحمیل کرد، اما کشور با صلابت ایستاد.

وی ادامه داد: ما هم وظیفه داریم روشنگری کنیم و اهمیت مردم‌سالاری دینی را بیان کنیم.

وی با بیان اینکه ایستادگی مردم جبهه استکبار را به زانو درآورد، اظهار کرد: لحن آمریکا و غربی‌ها قبل و بعد از برجام‌ را ببینید. در قضیه سوریه تمام کشورها به شکست مقاومت کمک کردند، اما ایران با تدبیر مقام معظم رهبری که با تیزبینی امنیت سوریه را امنیت ایران دانستند، ایستادگی کرد و نگذاشت سوریه شکست بخورد.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: سوریه فقط سوریه نیست بلکه مرزهای ایران هم هست و لذا امروز آمریکایی‌ها پس از چند سال لاف و گزاف پذیرفتند که ایران نقش مهمی در این قضیه دارد که البته آنها برای خوشامد ما این کار را نکردند بلکه این امر از باب اقتدار مردم ماست و ما باید این اقتدار را حفظ کنیم.

آملی‌لاریجانی با بیان اینکه امنیت کشور ایران از صلابت جمهوری اسلامی است، گفت:‌ ما روحانیون باید در اصلاح کار و عمل خودمان بکوشیم و باور داشته باشیم که روزی محاسبه می‌شویم، مخصوصا با وظایف عظیمی که به عهده داریم.

رییس قوه قضاییه گفت: ما روحانیون وظایفی داریم که برخی از آنها به سبب ذات کاری ماست و برخی دیگر ناشی از انقلاب اسلامی است. امروز دیانت در جهان بازگشت عجیبی دارد. قرن‌ها در مغرب زمین تلاش می‌کردند که دین را از ساحت اجتماعی زندگی بشر جدا کنند. پیش‌بینی می‌کردند که دنیا به سمت سکولاریزه شدن می‌رود، اما خودشان اکنون اعتراض می‌کنند که چنین نیست.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک پدیده نو بود، اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی که به معماری امام خمینی (ره) پدید آمد برای حکومت‌های منطقه، استکبار جهانی و کشورهای سلطه نه فقط به لحاظ عملی بلکه به لحاظ اعتقادی و نظری یک زلزله بود.

آملی‌لاریجانی با بیان اینکه جاذبه جمهوری اسلامی فقط قدرت نیست، تصریح کرد: بسیاری از قدرتهای ما را کشورهای دیگر در منطقه دارند اما چیزی که قدرت ما را خاص کرده، اعتقاد به ارزش‌های الهی و مردم سالاری است و لذا استکبار جهانی از ابتدای انقلاب اسلامی با تمام قوا برای از بین بردن آن تلاش کرد؛ به طوری که جنگ تحمیلی، منافقین و حمایت از آنها و تحریم‌ها را به راه انداختند و مدتهاست که از رسانه‌ها برای براندازی استفاده می‌کنند. در جریان فتنه 88 هم ملاحظه کردید که تمام غربی‌ها به میدان آمدند.

وی با اشاره به وظایف روحانیون گفت: شبهاتی که امروز دین با آنها مواجه است فراتر از شبهاتی است که علمای نسل‌های گذشته با آن روبرو بوده‌اند. شبهات کنونی، اذهان مخاطبین شما را بمباران می‌کنند. ما نمی‌توانیم نسل جوان را بدون اقناع رها کنیم و بگوییم شما بدون دین هستید پس کنار بروید. اگر شما یک نفر را از غلتیدن به شبهات و خدا نکرده انحراف نجات دهید، او را احیا کرده‌اید.

رییس قوه قضاییه گفت: تبلیغ دین معیارهای خود را دارد. منابر بهترین راه‌های تبلیغ دین است که بهتر است آنها را حفظ کنیم منتها اشکالی ندارد که از راه‌های جدید هم برای تبلیغ دین استفاده کنیم. فیلم‌هایی که الان پخش می‌شود در مسیر دینی نیست. ما چرا نتوانیم این کارها را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه وظیفه دیگر روحانیون، ساحت عمل در نظام دینی است، گفت: این نظام الان یک ساحت سوم دارد که عبارت است از ورود روحانیت به عرصه عمل.

وی ادامه داد: بخواهیم یا نخواهیم یک نظام با خون شهداء و مجاهدت و پیشروی روحانیت تشکیل شده و این نظام به روحانیت نیاز دارد. در کنار این، بصیرت بخشی به جامعه هم وظیفه اساسی است. ما نظامی را عرضه کردیم که نظریه‌ مترقی ولایت فقیه را ارائه کرده و حفظ این نظام با تهاجم‌هایی که وجود دارد نیازمند بصیرت است.

انتهای پیام
کد N1016342