کمک‌های چندین میلیون‌ دلاری استرالیایی‌ها به تروریست‌ها

در پی کشف رد تراکنش‌های مشکوک 38 میلیون دلاری در استرالیا طی یک سال گذشته، دولت کانبرا امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، به دنبال تسریع روند مسدود و متوقف کردن جریان ارسال کمک‌های مالی به گروه‌های تروریستی از استرالیا به خارج از این کشور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آژانس مقابله با پولشویی استرالیا اعلام کرد، بین ژوئیه 2014 تا ژوئن 2015 سودهای بانکی بیش از 100 تن و 536 تراکنش مشکوک به ارزش 38 میلیون دلار مورد بررسی قرار داده که اکثرا با گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه و عراق در ارتباط بوده است.

مایکل کران، وزیر دادگستری استرالیا در کانبرا به خبرنگاران گفت: این 100 تن به طور حتم بخشی از یک گروه وسیع از افرادی هستند که ما نگران هستیم از داعش در عراق و سوریه حمایت کنند. البته این شک و تردید نیز وجود دارد که سایر شهروندان استرالیایی هم در این موارد دست داشته باشند.

دولت کانبرا به شدت نگران این است که شهروندانش در سفر به مناطق درگیر جنگ در خاورمیانه به داعش یا سایر گروه‌های تروریستی بپیوندند. دولت استرالیا همچنین تخمین می‌زند که 120 تن از شهروندان این کشور در عراق و سوریه باشند و از داعش در این دو کشور حمایت کنند. همچنین 160 تن دیگر از افراط‌گرایان به صورت فعالانه از سازمان‌های افراطگر در داخل و از طریق کمک‌های مالی و به خدمت گرفتن افراد برای فعالیت در این گروه‌ها حمایت می‌کنند.

آژانس مقابله با پولشویی در استرالیا همچنین اعلام کرد، تمام این مبلغ 38 میلیون دلار به صورت غیرقانونی و برای حمایت از گروه‌های تروریستی تراکنش نشده و برخی از آن در تراکنش‌های مشروع مالی رد و بدل شده است.

این آژانس در گزارش سالانه خود که سه‌شنبه به پارلمان استرالیا ارائه شد، آورده است: در حال حاضر، سطح کمک مالی به تروریست‌ها از جانب شهروندان استرالیایی با تعداد استرالیایی‌هایی که به خارج سفر می‌کنند تا به این گروه‌های افراط‌گرا در عراق و سوریه بپیوندند، مرتبط است. اتباع استرالیایی که به این کشورها سفر می‌کنند از جانب حامیان تروریست‌ها در داخل حمایت مالی می‌شوند.

انتهای پیام

کد N1016270