یک استاد حوزه:

قناعت اصلی مهمی در پایداری زندگی افراد است

قناعت,اسلام,سبك زندگي

مسئول تهذیب حوزه‌های علمیه استان زنجان گفت: قناعت به‌عنوان اصلی مهم در پایداری زندگی افراد محسوب می‌شود، چرا که به‌عنوان سدی محکم در برابر زیاده‌خواهی‌های افراد قرار دارد.

حجت‌الاسلام علی ناصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: قناعت یکی از فضایل اخلاقی است که خداوند به بندگان مخلص خود عنایت می‌کند، چراکه خداوند خیرخواه بنده است و نعمت قناعت را در قلب وی می‌گذارد تا هر آنچه که در زندگی خود دارد، بدان قانع باشد.

وی افزود: خداوند در روز قیامت حسابرسی را برای بندگانی که در زندگی قناعت پیشه کردند آسان و سهل می‌گیرد و به‌راستی که یکی از نشانه‌های اهل ایمان داشتن قناعت است که مشخصه بارز حیات طیبه زندگی پاک در قناعت و قانع بودن بنا شده است.

ناصر تصریح کرد: متاسفانه امروزه داشتن قناعت در جامعه بسیار کمرنگ شده است و به‌عنوان یکی از دلایل مهم اختلاف در بین خانواده‌ها و اعضای این بنیان در حوزه فردی و اجتماعی به شمار می‌آید. با نگاهی به زندگی افراد می‌توان به راحتی به این نکته پی برد که چشم و هم‌چشمی نیز به‌عنوان اصلی مهم در مقابل قناعت ایستاده و موجب برهم زدن توازن در زندگی مشترک افراد شده است.

وی در ادامه یادآور شد: دور شدن از آداب فرهنگ علوی امروز باعث بروز مشکلات زیادی شده است، چرا که کناره‌گیری از سبک زندگی اسلامی و افراط در دنیاگرایی انسان را وادار به ارتکاب گناه و انجام عمل‌های ناشایست می‌کند که خلاف دین اسلام است، پس قناعت به‌عنوان راه‌حلی مهم به‌شمار می‌آید که در برابر خواسته‌های افراطی انسان سدی محکم محسوب می‌شود.

ناصر افزود: اصل قناعت در زندگی ظاهری انسان متجلی است و قانع بودن به این معناست که هر آنچه که خداوند در اختیار بنده خود قرار داده، رضایت قلبی داشته باشد و این یکی از دلخوشی‌های خانواده‌هایی است که سبک زندگی علوی را انتخاب کرده‌اند و توام با آرامش قلبی زندگی می‌کنند.

انتهای پیام

کد N1015781