یافتن عسل رادیواکتیو در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای اسکاتلند

سیاسی

دانشمندان تایید کردند با مثبت شدن آزمایش‌ها، نمونه‌های عسل آغشته به آلودگی هسته‌ای در نزدیکی یک پایگاه انرژی هسته‌ای در اسکاتلند یافت شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری راشاتودی، این نمونه‌ها مقدار رادیواکتیور سزیوم 137 را نشان داد که 14 برابر بیش‌تر از نمونه‌های عسل در دیگر نقاط بریتانیا است. این موضوع دانشمندان را برانگیخت تا خواستار تحقیقات درباره آلودگی وسیع‌تر در این سایت هسته‌ای شوند.

این نیروگاه هسته‌ای که در سال 1994 تعطیل شد دیگر انرژی هسته‌ای تولید نمی‌کند. این نیروگاه در حال حاضر نیز روند تعطیلی و از رده خارج بودن خود را طی می‌کند.

جان لارج، مشاور انرژی هسته‌ای در این باره با بیان این که زنبورها،‌ بارومترهای مهم سلامت محیط زیست به شمار می‌روند،‌ گفت: زنبورها شناساگرهای مهم همه اتفاقاتی هستند که در طبیعت رخ می‌دهد. زنبورهای عسل در شعاع سه مایلی اطراف کندو را جست‌وجو می‌کنند و هر چیزی که از خاک به گیاهان و شهد این گیاهان وارد می‌شود را جمع‌آوری می‌کنند.

وی اضافه کرد:‌ این دانش زنبورها خارج از ادراک بشری است، اما سزیوم 137 نباید در عسل به هیچ وجه پیدا شود.

سخنگوی آژانس محافت از محیط زیست اسکاتلند اعلام کرد که این سطح تشعشعات هسته‌ای خطر کمی دارد.

با این حال این آلودگی بر تاکید دولت بر انرژی هسته‌ای سایه می‌افکند.

در ماه اکتبر اعلام شد که بریتانیا قرار دادی به ارزش 2 میلیارد پوند منعقد کرد که در آن دولت چین در نیروگاه انرژی هسته‌ای هینکلی پوینت سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N1015484