دولت بریتانیا هم‌چنان به دنبال رای پارلمان برای حمله به سوریه

سیاسی

یک مقام بریتانیایی اعلام کرد: دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا طرح‌های جلب حمایت پارلمان برای بمباران گروه داعش در سوریه را کنار گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، روزنامه‌های خبری متعددی امروز سه‌شنبه اعلام کردند که دیوید کامرون پس از شکست در کسب حمایت لازم در حمله به گروه داعش این طرح را کنار گذاشته است. این روزنامه‌ها هم‌چنین اعلام کردند که این واقعیت‌ که اقدام روسیه در حمایت از بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه به وسیله‌ی بمباران شبه نظامیان داعش در سوریه اوضاع را پیچیده کرده است.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرده است که قصد دارد برای برخورد با گروه داعش اقدامات بیش‌تری انجام دهد. وی که امیدوار است تا از شکست مجددش در سال 2013 در مورد حمله هوایی علیه بشار اسد جلوگیری کند، سعی دارد تا حمایت همه احزاب را برای گسترش حملات به سوریه از عراق ایجاد کند.

وی در پارلمان بریتانیا از اکثریت شکننده‌ای برخوردار است و با وجود برخی مخالفت‌ها از سوی اعضای محافظه کار حزب خود در افزایش حملات، دیوید کامرون به کسب حمایت از حزب کارگر مخالف با رهبری جرمی کوربین، مبارز و فعال ضد جنگ نیاز دارد.

با این حال یک منبع در دفتر نخست‌وزیر این گزارش‌ها را رد کرد و گفت: کامرون مرتبا اعلام کرده است که اگر اجماع مشخصی وجود داشت فقط به مجلس عوام درباره‌ی این موضوع رجوع می‌کرد.

او اضافه کرد:‌ ضمنا دولت به همکاری برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه ادامه می‌دهد و ما از نزدیک با متحدان‌مان برای ایجاد تلاش‌های بیش‌تر در یافتن راه‌حل سیاسی همکاری می‌کنیم.

در فرانسه، فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه گفت:‌ پاریس به حملات هوایی‌اش در سوریه ادامه خواهد داد و نشست شورای دفاع را برای بحث و گفت‌وگو در این زمینه در روز شنبه برگزار خواهد کرد.

اولاند در گفت‌وگو با رادیو یک اروپا اظهار کرد:‌ هر زمان که ما از اردوگاه‌های آموزشی در جایی که جهادی‌ها، تروریست‌هایی که ممکن است در برخی نقاط کشور ما را تهدید کنند، اطلاعاتی به دست می‌آوریم حمله می‌کنیم.

این گزارشات درباره‌ی طرح‌های کامرون از آن‌جا مطرح شد که یک کمیته با نفوذ از قانون‌گذاران هشدار داد که تا زمانی که یک استراتژی منسجم بین‌المللی همراه با فرصت واقع‌گرایانه شکست شبه نظامیان وجود نداشته باشد، بریتانیا نباید حملات هوایی‌اش در داخل سوریه را گسترش دهد.

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا در گزارشی که امروز سه‌شنبه منتشر شد تصریح کرد:‌ در فقدان چنین استراتژی‌ای، اقدام برای انجام چنین کاری نامفهوم است.

این کمیته که رییس آن بر عهده حزب محافظه کار حاکم است، اعلام کرده دولت تا زمانی که جزییات طرح‌های خود را ارائه نکرده نباید به دنبال موافقت پارلمان باشد.

انتهای پیام

کد N1015342