شیمون پرز: راه حل دو دولت اجرا نشود اسرائیل به خطر می‌افتد

سیاسی

رئیس سابق رژیم صهیونیستی با انتقاد از اقدامات دولت نتانیاهو، از ضرورت اجرای طرح تشکیل دو دولت برای پایان دادن به درگیریهای سرزمین های اشغالی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز عربی، «شیمون پرز» رئیس پیشین رژیم صهیونیستی هشدار داد: نبود یک راه حل مسالمت آمیز با تکیه بر راه حل تشکیل دو دولت جهت پایان دادن به درگیری های فلسطینی- اسرائیلی، زنگ خطر ورود به جنگ داخلی با فلسطینان است و ممکن است در نهایت اسرائیل اکثریت یهودی خود را از دست بدهد.

بر اساس این گزارش، پرز در گفتگو با آسوشیتد پرس گفت: ارزشها و آرمان هایی که وی و «اسحاق رابین» از «دیوید بن گورین» به ارث بردیم، در معرض خط قرار دارد.

وی تصریح کرد: اینکه یک دولت یهودی در بخشی از فلسطین باشد بهتر از داشتن تمام اراضی بدون یک دولت یهودی است.

رئیس پیشین رژیم صهیونیستی افزود: اسرائیل باید برای تامین منافع خود، راه حل تشکیل دو دولت را اجرا کند؛ چرا که ما هم اکنون از نظر جمعیتی با فلسطینیان برابر هستیم، اگر اکثریت را از دست بدهیم، هرگز دولت یهودی یا دولت دموکراتیک نخواهیم داشت، این همان مسئله اساسی و حیاتی است و متاسفانه دولت برخلاف آن عمل می کنند.

پرز همچنین یادآور شد: گزینه جایگزین برای این راه حل (تشکیل دو دولت صهیونیستی و فلسطینی) تداوم جنگ است و هیچ کسی تا ابد نمی تواند در این جنگ استقامت کند و اگر کسی بگوید ادامه حیات تنها با شمشیر ممکن است، باید فراموش نکند که شمشیرهای دیگری نیز وجود دارد.

گفتنی است با شروع انتفاضه سوم فلسطینیان که به دنبال تجاوزات و هتک حرمت های متوالی رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی و شهروندان صورت گرفت، اوضاع امنیتی سرزمین های اشغالی وخیم شده است. این مسئله موجب نگرانی و ترس شهروندان و دولتمردان رژیم صهیونیستی شده است.

از حدود دو ماه پیش که درگیری ها در فلسطین اشغالی شدت گرفت، شهروندان رژیم صهیونیستی بارها با برگزاری تظاهرات در برابر خانه نخست وزیر این رژیم، نسبت بی کفایتی او در تامین امنیت و ناکارآمدی اقدامات و سیاست های وی اعتراض کردند.

کد N1015144